tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 25 września 2012

"Mały pamiętnik" - Jose Saramago - recenzja


Jose Saramago to wybitny, portugalski pisarz. Jest laureatem Nagrody Nobla. Tworzył powieści, wiersze, opowiadania, sztuki teatralne, eseje, libretta i notatki z podróży. Zmarł w 2010 roku, w wieku 88 lat.

Mały pamiętnik - José Saramago
,,Mały pamiętnik” jest bardzo osobistą książką, ukazującą autora jako chłopca poznającego świat i siebie samego.  W piękny i wzruszający sposób opowiada historię Jose, bez żalu przyjmującego wyroki losu. Pisarz wraca myślami do zamglonych wizji z dzieciństwa, rodziców analfabetów, niekończących się kłótni z kuzynem, miłości dziadków. Nie zachowując chronologii, w kolejności jaką sam zapamiętał, autor opisuje dzieciństwo w Azinhaga, niezliczone przeprowadzki, ludzi go otaczających, młodzieńcze traumy. Wspomina rzeczy, które nigdy mogły się nie zdarzyć, brata umarłego zbyt wcześnie, by pamiętać. Powraca do oliwnych gai, drzew figowych, blasku słońca w rodzinnej miejscowości, ogrodów które już nie istnieją. Snuje niezwykłą opowieść o chłopcu, który uczy się żyć. Sięga pamięcią momentów, gdy jako dziecko widział wszystko inaczej niż inni. Historia Jose jest mitem zapisanym jedynie na kartach jego wspomnień.


,,Mały pamiętnik” to wspaniałe dzieło wybitnego pisarza, który ożywa na stronach swojej książki. Polecam ją wszystkim, żyjącym ludziom.
                                                                                                                             Karolina, 15 lat

Za przybliżenie postaci J. Saramago dziękuję Wydawnictwu Świat Książki.


1 komentarz:

  1. Przyznam, że nigdy nie czytałam powieści Saramago. Pytałam o niego w bibliotece, ale nic nie mieli...

    OdpowiedzUsuń