tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 15 października 2012

„Elantris” – Brandon Sanderson – recenzjaElantris - Brandon Sanderson„Elantris” jest pierwszą książką Brandona Sandersona, o której śmiało mogę powiedzieć, że zapewniła mu miejsce wśród moich ulubionych pisarzy fantasy. Dostałam ją w swoje ręce właściwie przez przypadek – ot, jej okładka przyciągnęła moją uwagę w sklepie. Zdecydowałam się na zakup i można powiedzieć, iż odkryłam kolejnego świetnego, choć nie tak popularnego autora.

Cała fabuła książki sprowadza się do losów trzech postaci. Pierwszą z nich jest księżniczka Sarene, która po przybyciu do stolicy Arelonu, by zawrzeć polityczne małżeństwo z księciem Raodenem, dowiaduje się, iż jej narzeczony nie żyje, a ona sama, w konsekwencji politycznego traktatu uważana jest za wdowę. Druga to Hrathen, kapłan przybyły do miasta z wrogiego kraju, by nawracać mieszczan na swą religię. Trzecią jest młody książę Raoden, który w wyniku tajemniczej Przemiany zostaje zesłany do tytułowego miasta – Elantris, którego cień pada na mieszkańców stolicy Arelonu – Kae. 

W tym momencie należy wyjaśnić historię Elantris. Niegdyś było ono nazywane miastem bogów, mieszkały w nim osoby, które uległy Przemianie – istoty o białych włosy i srebrzystej skórze, o których mówiono, że byli nieśmiertelni i potrafili posługiwać się magią. Elantrianinem mógł zostać każdy. Jednakże pewnego dnia coś się zmieniło. Ludzie, którzy się Przemienili, a także miasto zaczęli się degenerować. Śnieżna biel i srebro zmieniły się w szarość i czarne plamy. Zostali oni uznani za wyklętych, a miasto porzucono, co jakiś czas zsyłając do niego  tych, którzy ulegali Przemianie.

Raoden, zesłany do Elantris postanawia rozwikłać zagadkę miasta, nie wie, jak kluczowe dla przyszłości okażą się jego działania… Sarene postanawia rozwikłać tajemnicę nagłej śmierci księcia... Harthen nakłania mieszkańców do nawrócenia się na jego wiarę szykując Kae na przybycie najeźdźcy...

„Elantris”
jest lekturą dla każdej osoby czytającej fantasy. Szczególnie polecam ją tym, którzy przedkładają intrygi dworskie od chaosu bitew, bo choć batalie opisane przez Sandersona są wyjątkowo barwne, dużo ciekawsze wydają się te pokrętne plany bohaterów.

Rei, 17 lat 

Książka ukazała się w 2007 roku nakładem Wydawnictwa MAG.

2 komentarze: