tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 15 października 2012

"A jeśli ciernie" - Virginia C. Andrews - recenzja


Virginia C.Andrews to amerykańska autorka bestsellerowej sagi o Dollangangerach. Pierwsza z nich to Kwiaty na poddaszu,  potem Płatki na wietrze, A jeśli ciernie oraz Ogród cieni.

A jeśli ciernie. Zakazana miłość rodzi gorzkie owoce - Virginia Cathy i Chris po swoich strasznych przeżyciach z dzieciństwa żyją razem. Wychowują dwóch synów Joryego i Barta oraz adoptowaną małą dziewczynkę Cindy. Rodzeństwo próbuje zapomnieć o swoim koszmarze, lecz dziewczyna dalej to bardzo przeżywa. Próbują utrzymać wszystko w tajemnicy przed dziećmi, lecz jest to coraz trudniejsze. Szczególnie gdy do sąsiedztwa wprowadza się starsza kobieta z lokajem. 

Bart tak się tym zachwyca, że wymyka się przez płot do starszej kobiety i spędza u niej całe dnie. Od tego czasu jego zachowanie bardzo się zmienia. Nikt go nie poznaje, jest brutalny i bezwzględny. Okazuje się, że sąsiadka jest krewną rodziny Dollangangerów, a Bart zmienił się przez książkę, którą dostał od starego lokaja.

Następna część przygód o rodzinie Dollangangerów A jeśli ciernie nie wciągnęła mnie tak bardzo jak poprzednie tomy. Nie podoba mi się kreowanie postawy Barta, ale komuś innemu może się to podobać. Ja szczerze polecam poprzednie książki, a tą i tak przeczytają wszyscy wciągnięci w koszmarne przeżycia młodych bohaterów. 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         Grazia, 16 lat

Za lekturę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Świat Książki.

2 komentarze:

  1. Czytałam 3 pierwsze części i czekam na kolejną :-) Bardzo mnie wciągnęły :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeszcze nie czytałam ale recenzja mnie zachęciła i to bardzo:)

    OdpowiedzUsuń