tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 15 października 2012

„Rodzina Wenclów. Wspólnik” - Lena Najdecka - recenzjaLena Najdecka
 jest początkującą, polską pisarką. „Rodzina Wenclów” to jej debiutanckie dzieło, rozpoczynające obyczajową trylogię, skupiającą się na bogatej rodzinie, obnażając jej sekrety i niedoskonałości.

zdjęcie Rodzina Wenclów. WspólnikWencel, Zagajewicz oraz Zybert to kancelaria prawnicza mieszcząca się w Warszawie. Osoby w nią zaangażowane nie mogą narzekać na brak klientów, cieszą się dużą popularnością i renomą. Właściciele świetnie radzą sobie z obowiązkami, wznoszą się na szczyty. Wszystko zaczyna się komplikować, gdy jeden ze wspólników proponuje Pawłowi interes. Wygląda to naprawdę cudownie, ale już niedługo mężczyzna zrozumie, jak mylnym było ocenianie sytuacji po pozorach.

Książce nie można odmówić zachęcającej okładki oraz redakcyjnego opisu. Skłaniają one do poznania zaproponowanej historii. Jednak ta reklama jest według mnie lekko przesadzona. Autorka miała intrygujący i oryginalny pomysł, temu nie można zaprzeczyć. Wymyśliła godną pozazdroszczenia fabułę z ogromnym potencjałem. Problemem okazuje się sposób w jaki całość została opisana. Mankamentem jest leniwa akcja oraz opisy, które praktycznie nic nie wnoszą.

Za kolejny minus uznaję język, jakim posługują się postaci. Pani Najdecka przesadziła, próbując nadać mu naturalne brzmienie. W efekcie powstała mieszanka przekleństw i przesadnego kolokwializmu. Bohaterowie z „wyższych sfer” każdym elementem zachowania podkreślają swoje bogactwo i wyjątkowość, a ich wypowiedzi jedynie psują cały czar.

Pomimo konkretnych minusów, znajdą się również pozytywy. Zaliczyć można do nich charaktery postaci, które poznajemy na kolejnych stronicach. Każdy z nich jest inny, ze swoimi dobrymi i złymi stronami. Idealnie ukazane jest dążenie do władzy i pieniędzy, to jak psuje ono ludzi.

„Rodzina Wenclów” to książka dość nietypowa. Na pewno zainteresuje fanów zawiłych, rodzinnych relacji. Natomiast sympatycy szybkiej akcji mogą od razu zrezygnować z jakichkolwiek prób sięgania po nią.
Loremi, 15 lat

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Instytutowi Wydawniczemu Erica.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz