tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 30 października 2012

"Medicus" - Noah Gordon - recenzja


Noah Gordon to amerykański pisarz żydowskiego pochodzenia. W swoim dorobku ma wiele powieści, jednakże „Medicus” jest tą najbardziej znaną. W książkach często porusza tematy prześladowań Żydów w średniowieczu.

Gordon, Noah Medicus
„Medicus”, który ukazał się nakładem Książnicy, to powieść, której akcja rozgrywa się w Anglii, w XI w. Osierocone rodzeństwo zostaje rozdzielone i każdy trafia do innego domu. Jedynie bohatera książki, Roba nikt nie chce przyjąć. Idzie on do wędrownego balwierza. Mężczyzna dostrzega talent chłopca i uczy go zawodu. Rob ma niezwykłą zdolność – widzi, kiedy chory organizm chce walczyć, a kiedy nie. Wszystko idzie wspaniale, lecz  pewnego dnia jego mistrz umiera. Rob jest załamany, lecz później spotyka na swojej drodze żydowskiego lekarza, który go zafascynuje. Postanawia on, mimo przeciwności losu, pójść do perskiej szkoły dla lekarzy. Nie jest to łatwa droga, lecz determinacja i opór nie opuszczą Roba. Czy uda mu się spełnić marzenie?

Mimo, iż nie przepadam za powieściami historycznymi, ta mi się bardzo spodobała. Opisy są szczegółowe, autor stworzył piękny krajobraz jedenastowiecznej Anglii. Uwidocznił on różnice między Żydami, a Chrześcijanami. Istotną wartością książki jest jej przesłanie – nigdy się nie poddawajmy i walczmy o swoje marzenia. 

Bohaterowi powieści kibicowałam od początku; wzbudza on sympatię swoim postępowaniem. Kiedy książka dobiega końca, pojawia się chęć czytania dalszych przygód Roba i przeżywania ich razem z nim. Autor na szczęście stworzył kolejne części. Do przeczytania powieści zachęcam wszystkich – i dorosłych, i młodzież. Na pewno czytając tę lekturę,oderwiecie się od rzeczywistości.

Kamila, 15 lat

Za pasjonującą książkę dziękuję  Grupie Wydawniczej Publicat.

1 komentarz:

  1. jedna z moich najulubieńszych powieści ever. Polecam też Szamana i Medicusa z Saragossy

    OdpowiedzUsuń