tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 16 listopada 2012

"Carol. Opowieść wigilijna" - Bob Hartman - recenzja


 Bob Hartman to nieco ekscentryczny pisarz, poruszający ważne, choć czasem niewygodne tematy. Autor "Świątecznych opowieści" i „Boże Narodzenie. 107 najlepszych przepisów” zaprezentował kolejną książkę pod tytułem „Carol. Opowieść wigilijna”.

   
Carol. Opowieść wigilijna - Bob Hartman
Książka jest z pogranicza jawy i snu, gdzie podróż w czasie staje się głównym motywem. Nasz główny bohater, poważny i szanowany biznesmen - Jack O’Malley, w pewien okropnie świąteczny dzień wchodzi do przepełnionej ludźmi kawiarni. Mężczyzna szczerze nie przepada za bożonarodzeniowym zgiełkiem, prezentami i radosnymi uśmiechami małych bachorów. Próbuje tylko w całkowitym spokoju i ciszy wypić swoją filiżankę kawy, choć jego uwagę przykuwa piękna i tajemnicza Carol, z którą rozpoczyna dziwną rozmowę. 

Nagle, ni stąd, ni zowąd, Jack odbywa swoją wielką podróż, która ma całkowicie zrujnować jego światopogląd i zmienić jego życie na zawsze. Za towarzysza ma jedynie zagadkową dziewczynę, która wciąż przenosi go z miejsca na miejsce i poddaje ciężkim próbom. Bohater musi stawić czoło własnym przeświadczeniom i lękom, które sprawiają, że przestał zwracać uwagę na ból i cierpienie innych. Pobyt w Afryce, pośród biednych i zagłodzonych ludzi ma mu pomóc odzyskać wiarę w to, że może zmienić świat na lepsze.
  
Czy Jack sprosta wyzwaniom? 
Czy dzięki swojej duchowej przemianie mógłby odzyskać dawną miłość?
    
Książka z pewnością zachwyci doskonale oddaną atmosferą Świąt Bożego Narodzenia, która przeplata się z gorącymi i pustynnymi obrazami Afryki.  Powieść, choć krótka, zawiera głębokie przesłanie, które powinno dać współczesnej ludzkości wiele do myślenia. Pozbycie się ze świata schematów, które nami rządzą i szersze spojrzenie na problemy innych, może odmienić los wielu osób. Carol niczym dobra wróżka pomaga czytelnikowi dotrzeć do sedna sprawy i zachęca do samodzielnej refleksji.

Choć lektura jest doskonała na chwilę przy kawie, to uświadamia nam, że życie nie jest tylko czarne i białe. Nieco ironiczne dialogi i prosty, zrozumiały język na pewno pomogą w czytaniu.
 Polecam!
Dosia, 13 lat

Za tę wartościową książkę dziękuję Wydawnictwu Promic.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz