tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 12 listopada 2012

"Najjaśniejsza gwiazda na niebie" - Marian Keyes - recenzja


Marian Keyes to irlandzka pisarka. Jej książki zyskały miano bestsellerów, a obecnie są tłumaczone na 33 języki. Autorka jest znana zwłaszcza z powieści, takich jak: „Arbuz”, „Wakacje Rachel” i „Lucy Sullivan wychodzi za mąż. Keyes jest laureatką wielu prestiżowych nagród, w tym British Book Award, Nathan Prize for Comedy Romance, czy Irish Book Award, a jej książki doczekały się ekranizacji, jak również serialowych adaptacji.
Najjaśniejsza gwiazda na niebie - Marian Keyes 
Akcja „Najjaśniejszej gwiazdy na niebie” toczy się w domu przy Star Street 66 w Dublinie. W tej kamienicy skupione są losy czterech różnych grup osób. Na parterze mieszka Matt i Maeve. To młode małżeństwo. Są w sobie zakochani, spędzają każdą wolną chwilę razem, są dobrymi przyjaciółmi. Jednak ich los tylko pozornie może wydawać się harmonijny, prosty i poukładany… 

Na pierwszym piętrze mieszka Jemina ze swoim psem. To 88-letnia schorowana wdowa. Wprowadza się do niej przybrany syn- Fionn.    

Drugie piętro zajmują tęskniący za ojczyzną Polacy- Andrzej i Jan. Dzielą mieszkanie z Lydią (taksówkarką). 

Na trzecim piętrze mieszka Katie, dojrzała kobieta z branży muzycznej, która usilnie chce odnaleźć swoją drugą połówkę.  

Obraz „kamienicy” odbieramy nie tylko z perspektywy bohaterów, ale także tajemniczego ducha.  To baczny obserwator, który chce poznać ich skryte marzenia, dążenia, zrozumieć podejmowane przez nich decyzje. Musi dokonać wyboru…

Na szczególne wyróżnienia zasługuje forma i styl zastosowany przez Keyes. Powieść czyta się szybko i lekko, w dużej mierze dzięki elementom humorystycznym. Autorka porusza tematy związane z przyjaźnią i miłością. Szczególnie ciekawy jest sposób przedstawienia postaci. Książkę czyta się bardzo dobrze. Jest niezwykle wciągająca, porusza wartościowe tematy.  

Warto sięgnąć po tę lekturę! Polecam, zwłaszcza tym, którzy lubią czytać powieści obyczajowe.

RisingSun, 18 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Sonia Draga.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz