tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 30 listopada 2012

"Śmierć w Dallas" - Nora Roberts - recenzja


Nora Roberts ma na swoim koncie bardzo wiele powieści kryminalnych. W tym ogromie książek odnajdziemy serię o porucznik Dallas. „Śmierć w Dallas” właśnie do niej się zalicza.

Okładka Śmierć w DallasIsaac McQueen jest psychopatą. Na dodatek, gdyby było zbyt nudno, jeszcze pedofilem. Działa według swojego stałego schematu. Porywa małe dziewczynki, więzi je i znęca się. Każdej tatuuje numer, odpowiednik kolejności w jego kolekcji. Udaje się zamknąć go w więzieniu, jednak nie na długo. Ucieka, a raz wsadzony za kratki, nie będzie chciał tam wrócić. Rozpoczyna się śledztwo i wyścig z czasem. Każda kolejna godzina może oznaczać nową ofiarę.

Autorka bardzo świadomie porusza się po kolejnych etapach pracy policji. Ukazuje obraz przestępcy wraz ze wzorem postępowania. Pozwala abyśmy sami odgadywali nowe elementy układanki. Jeśli kogoś interesują tego typu zagadnienia, na pewno będzie w siódmym niebie. Jednak inni, mniejsi entuzjaści kryminalistyki, momentami mogą mieć trudności w dobrnięciu do końca rozdziału.

W tej powieści zdecydowanie urzekła mnie kreacja bohaterów. Są tacy prawdziwi, ich emocje przemawiają do czytelnika. Wszystkie wydarzenia z przeszłości jakoś na nich wpływają, co najważniejsze realnie. Właśnie przez to świadome wprowadzanie oraz kreowanie charakterów poszczególnych postaci, Roberts ukazuje nam to, co próbujemy od siebie odepchnąć. Nasza psychika przypomina kartkę papieru, co raz gniecioną przez niemiłe doświadczenia. Chociaż usilnie próbujemy ją rozprostować, nie ważne jak się będziemy starali, ślad pozostanie.

Intrygującym elementem opowieści jest to, że uświadamia nam jak ślepi potrafimy być na wszystko co dzieje się wokoło. Pod naszym nosem rozgrywa się ludzka tragedia, a my, nawet nie tyle, że odmawiamy pomocy, po prostu nie dostrzegamy zapotrzebowania na nią.
  
„Śmierć w Dallas” to prawdziwy raj dla wszystkich fanów kryminalnych zagadek. Pomimo dość częstych nużących fragmentów, książka warta jest przeczytania. Ukazuje więcej niż tylko samo przestępstwo.

Loremi, 15 lat


Wydawnictwu Prószyński i S-ka serdecznie dziękuję za książkę.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz