tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 29 listopada 2012

"Ucieczka przez Himalaje" - Maria Blumencron - recenzja


Książka pod tytułem "Ucieczka przez Himalaje" Marii Blumencron nie jest jej pierwszym dziełem. "Ucieczka przez Himalaje" to poruszająca opowieść o Tybetańskich uchodźcach, którzy decydują się na morderczą przeprawę przez najwyższe góry świata w poszukiwaniu lepszej przyszłości.

Ucieczka przez Himalaje - Maria Blumencron"Co roku niemal tysiąc tybetańskich dzieci przedziera się przez pokryte lodem granice w Himalajach. Ich cel: szkoły Dalajlamy w północnych Indiach. Tam - mają nadzieję ich rodzice - czeka ich lepsza przyszłość. Dla wielu małych uchodźców jest to pożegnanie na zawsze. Dokumentalistka Maria Blumencron towarzyszyła sześciorgu dzieciom w ich ucieczce"

Ubodzy tybetańscy rodzice, dręczeni przez chiński terror, zmuszani są do wielkich poświęceń jakimi są decyzje o wysłaniu swoich pociech do Indii. Chcą zmienić ich życie, dać im wolność, możliwość wierzenia w Buddę i słuchania mądrości Dalajlamy. Jednak najpierw muszą znaleźć zaufanego górskiego przewodnika, zapłacić wielką sumę za opiekę nad dziećmi i próbę przeprowadzenia ich na drugą stronę Himalajów. Jednak skrajnie biedni Tybetańczycy, po wykosztowaniu się na przewodnika, nie mają już pieniędzy, aby zaopatrzyć swoich podopiecznych w ciepłe buty, zimowe kurtki, czapki, rękawiczki a nawet jedzenie...

Małe dzieci dreptające w  dziurawych tenisówkach, lekkich okryciach, bez rękawiczek i ciepłych skarpetek oraz jedzenia i picia, pomimo mroźnego wiatru i gęstego śniegu, dzielnie podążają za dorosłymi aby dotrzeć do Indii i pokłonić się przed Dalajlamą.
Ukrywając się przed sadystycznymi chińskimi policjantami i strażnikami granicznymi dążą do nowego świata, otwierającego przed nimi nowe  lepsze życie.

Co musi czuć matka wysyłająca dwójkę swoich małych dzieci w nieznane, przez mordercze góry?
Jaką odwagą musi cechować się przewodnik, który pomaga uchodźcom?
Czy pomimo strachu, zimna i ekstremalnych warunków małe dzieci mają szansę przedostać się na drugą stronę?

Ta książka odpowiada na większość pytań, które możemy postawić. Smutna (bo prawdziwa) opowieść o tybetańskich uchodźcach porusza trudny i kontrowersyjny temat. Warto przeczytać, aby przekonać się do czego są zdolni ludzie, aby odmienić swój los.

Dominika, 18 lat 


Wydawnictwu Hachette dziękuję za poruszającą lekturę.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz