tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 27 grudnia 2012

"Uciec jak najbliżej" - Barbara Ciwoniuk - recenzja


Z nazwiskiem Barbary Ciwoniuk każdy miłośnik polskiej literatury młodzieżowej spotkał się nie raz. Autorka ta ma na swoim koncie powieści takie jak „Igor”, „Ania”, czy też, również wydane w serii „Plus minus 16”Musisz to komuś powiedzieć”. Tym razem do sięgnięcia po powieść jej autorstwa, skłonił mnie zarówno interesujący tytuł, jak i zaufanie do wydawnictwa Literatura. 

Uciec jak najbliżej - Barbara Ciwoniuk
Kiedy pewien chłopak, który bardzo podoba się Tysi wyjeżdża, zmartwiona nastolatka przestaje zauważać wszystkich wokół. Nie potrafi zdać sobie sprawy z tego, że w jej domu nie wszystko jest tak jak powinno. Starsi bracia wciąż ukrywają coś przed ojcem, który także nie ma wobec nich „czystego sumienia”. Często wybuchają kłótnie i awantury…

Wszystko zmienia się, kiedy najstarszy brat ucieka. Początkowo wściekły ojciec zaczyna zauważać dramat, jaki do tej pory rozgrywał się tuż przed jego nosem. Justyna musi szybko dorosnąć, aby  przejmując część domowych obowiązków chociaż trochę pomóc rodzinie w poszukiwaniach.

Na „drugim planie” w powieści odnajdziemy sympatyczną, choć nieco trudną przyjaciółkę dziewczyny, miłość, szkolne problemy i dużo, dużo zamieszania, związanego z pierwszym zakochaniem…

Książka Barbary Ciwoniuk to niezwykła, wartościowa powieść dla każdej dorastającej dziewczyny. Do jej głównych zalet zaliczyć można wartką akcję oraz plastyczne opisy, także uczuć. Dzięki tym wszystkim elementom można odnieść wrażenie, że akcja dzieje się tuż obok nas, a dotyczy naszych bliskich. Uważam, że lekturę tę można polecić każdej młodej dziewczynie w wieku od trzynastu do szesnastu lat :)


Ania, 15 lat


Wydawnictwu Literatura dziękuję za kolejną interesującą pozycję.

3 komentarze:

  1. ja już jestem za stara na takie książki. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. A ja nie. Chętnie po nią sięgnę.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jaki był tytuł i autor ulubionego wiersza bohaterki powieści "Uciec jak najbliżej"?

    OdpowiedzUsuń