tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

niedziela, 9 grudnia 2012

"Żona oligarchy" - Anna Blundy - recenzja


Anna Blundy, brytyjska dziennikarska i pisarka. Urodziła się w Londynie, w 1970 roku. Była moskiewską korespondentką „Timesa”.

Żona oligarchy - Anna BlundyKsiążka  pod tytułem "Żona oligarchy" jest niesamowitą mieszanką miłosnych rozterek, niebezpiecznego życia, namiętności, nienawiści i gorącej chęci zemsty. Blundy połączyła w swoim dziele losy czterech odmiennych osobowości. Ludzi o zupełnie innych potrzebach, zainteresowaniach oraz  innych doświadczeniach i ambicjach.

Przyjaciele Mo i Eli, pochodzący z Anglii na klasowej wycieczce do Rosji poznali piękną Katię i zaradnego Pawła, którzy przybyli do Moskwy z wizją lepszego, łatwiejszego życia. Od tego spotkania w latach 80-tych ich losy miały wciąż się przeplatać.  

Paweł wydostał się z rodzinnej syberyjskiej wsi, gdzie mieszkał ze swoim bratem i matką w skrajnej biedzie. Rozpoczął nowe życie w moskiewskiej rzeczywistości i zaczął piąć się w górę hierarchii społeczeństwa. Czy jednak nie zapłaci za to za wysokiej ceny?

Katia, uboga dziewczyna z Kirgaska dostrzegła szansę na poprawienie swojego statusu społecznego poprzez bycie modelką. Gdy w  rosyjskiej szkole ogłoszono konkurs piękności zgłosiła się bez namysłu,  marząc o wielkiej karierze w modelingu. Jednak życie zgotowało jej zupełnie inny, bardziej skomplikowany, naszpikowany cierpieniem i upokorzeniem los.

Mo, pisze artykuły dla angielskiej gazety, jest ambitna i interesująca. Podczas pierwszego wyjazdu do Rosji zafascynowała się ich kulturą, językiem i krajem. Poznała tam uroczego i władczego Pawła.

Eli, młody i intrygujący żydowski mężczyzna, prawnik. On tak samo jak jego przyjaciółka Mo, zapałał wielkim entuzjazmem wobec Państwa Rosyjskiego. W przyszłości wyświadczy dużą przysługę Kati. Czy jednak obędzie się bez kłopotów?

"Żona oligarchy" to fascynująca książka, która ma wiele akcji i punktów zwrotnych. Nic nie jest oczywiste i łatwe jak w większości książek zawierających elementy  romansu. Do ostatnich stron, wersów i słów wszystko się zmienia, pojawiają się nowe okoliczności, rozwiązania tajemnic i niewiadomych.

Jest to książka dla doroślejszych czytelników. Nie polecam jej dzieciom i młodszej młodzieży, ponieważ występują w niej wulgaryzmy, sceny przemocy i seksu. 

Dominika, 18 lat

Za książkę do recenzji dziękuję Wydawnictwu Damidos.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz