tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 30 stycznia 2013

„Czerwone gardło” - Jo Nesbø - recenzja


„Czerwone gardło” to trzecia powieść, znanego na całym świecie pisarza Jo Nesbo, której głównym bohaterem jest komisarz Harry Hole.

Czerwone Gardło - Jo Nesbø
Akcja zaczyna się, kiedy detektyw podczas ochraniania prezydenta, strzela do nieznanego człowieka – jak się okazuje później, agenta strony amerykańskiej. Bohater, który spodziewa się nawet zwolnienia z służby, niespodziewanie zostaje awansowany na komisarza w Policyjnych Służbach Bezpieczeństwa. Tam trafia na ślad broni nielegalnie przewiezionej do Norwegii. Mężczyzna w swoim śledztwie rozszerza krąg, aż do neonazistów. Później zostaje znaleziony martwy były hitlerowiec. Sytuacja się komplikuje, kiedy okazuje się, że sprawa sięga czasów II wojny światowej.


Autor użył ciekawego zabiegu w tej powieści – akcja toczy się w dwóch płaszczyznach czasowych. Poznajemy losy zarówno ludzi żyjących teraz, jak i tych istniejących kilkadziesiąt lat wcześniej. Nie jest to łatwy zabieg, ale Nesbo rewelacyjnie sobie poradził – czytelnik doskonale się odnajduje, a sama powieść wydaje się ciekawsza i bardziej urozmaicona.

„Czerwone gardło”, które pojawiło się na rynku dzięki Wydawnictwu Dolnośląskiemu, doskonale trzyma w napięciu, jak na prawdziwy kryminał przystało. Występują tu również wątki miłosne i historyczne. Bohaterowie wydają się być prawdziwi – łatwo można się utożsamiać zwłaszcza z Harrym i towarzyszyć mu podczas ścigania mordercy. Nie występują tu zbędne nudne opisy, wszystko jest konkretne. Na początku wiele rzeczy wydaje się zagmatwanych, ale później cała historia się rozplątuje. Na pochwałę również zasługuje zakończenie- zagadka, kto jest mordercą, jest trudna do rozwiązania, a zakończenie jest bardzo zaskakujące.

Polecam kryminał fanom powieści Jo Nesbo, ale według mnie, jeśli kogoś nie interesują wątki historyczne np. opowiadające o losach żołnierzy na wojnie i udziału Norwegów w II wojnie światowej to myślę, że lepiej sięgnąć po inne, równie rewelacyjne,  książki tego autora.

Kamila, 15 lat


Grupie Wydawniczej Publicat dziękuję za interesującą pozycję

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz