tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 3 stycznia 2013

„El Clásico: FC Barcelona kontra Real Madryt” - Richard Fitzpatrick - recenzja


El Clasico. FC Barcelona kontra Real Madryt - Richard Fitzpatrick
Jak myślicie, ile stron może mieć książka o słynnych meczach El Clásico, pomiędzy Realem Madryt a Barceloną, jeżeli nie opiszemy w niej dokładnie żadnego z tych meczów? 
Mniej więcej trzysta jedenaście, a i tak nie są w niej poruszone wszystkie tematy. 
W takim razie o czym jest taka książka, zapytacie? O historii, polityce, kibicach, trenerach, piłkarzach, klubach.
Nazywa się „El Clásico FC Barcelona kontra Real Madryt” a jej autorem jest Richard Fitzpatrick, dziennikarz z Irlandii, działający obecnie w Barcelonie dla ‘New York Times'a’ czy ‘El País’.

Wszystko zaczęło się za czasów dyktatury Franco w Hiszpanii, od której uporczywie uciekała Katalonia. Wtedy właśnie dochodziło do pierwszych spięć między Klubami, a mecze pomiędzy tymi drużynami zaczęły nabierać ogromnego  znaczenia. Z czasem, dyktatura padła, ale zadra na katalońskim honorze pozostała, i doprowadziła do obecnych sytuacji dzielących Hiszpanie.

Każdy mecz El Clásico zaczyna się dużo wcześniej, i nie tylko na boisku. Pierwsze starcia zaczynają się pomiędzy mediami, prezesami, członkami klubów, trenerami i kibicami, a dopiero na końcu do akcji wchodzą piłkarze. Pan Fitzpatrick analizuje każdy z tych pojedynków, w najmniejszym stopniu skupiając się na tych piłkarskich, w końcu o tym jest już wiele książek. Autor analizuje jaki wpływ mają wydarzenia z przeszłości na obecny klimat słynnych meczów, jak przez lata zmieniały się wielkie Kluby, i co myślą o nich ich dawne gwiazdy. Pokazuje sylwetki Florentino Péreza, Mourinho, Guardioli, i wielu innych ikon dwóch największych Klubów świata. Zdradza nam sekrety grup kibicowskich Barcelony i Realu (Wszystkiego najlepszego AH, wywieszone przez Ultras Sur 20 kwietnia), tłumaczy jak Mou nakręca media przed meczami (Por qué?),  pokazuje jak piłkarze reagują na te starcia (mono, mono), pisze właściwie o wszystkim co niesie ze sobą piłka nożna, ale najmniej o samej grze.

Jest to bardzo ciekawa książka, która wzbudza jednak pewne kontrowersje. Autor skupia się głównie na złu które wyrządzał Franco, a nie pokazuje jak bestialsko protestowała Katalonia, tworząc tym samym obraz bezbronnego dziecka okradzionego z cukierka. Wystarczy trochę liznąć historii Hiszpanii żeby przekonać się co do stronniczych osądów pisarza.  Z drugiej strony o samym Franco i ówczesnej sytuacji nie jest aż tak dużo, a taki styl napisania pokazuje nam odczucia Katalończyków.

Poza tym książka wywarła na mnie ogromne wrażenie. Fitzpatrick  pisze o sprawach, które nie były do tej pory raczej poruszane, i pokazuje jakim kultem staje się piłka nożna, jak wiele symbolizuje jeden Klub. Jest idealną pozycją dla każdego Culé, jednak niejeden Madritista  może się poczuć urażony tą książką. Nie mogę powiedzieć że autor pogrąża Real, wysławiając Barcelonę, ale jednak to madryckiemu Klubowi więcej się dostało. Nawet patrząc na tytuł możemy mieć przeczucie że tu bardziej chodzi o Barçę, i właśnie dlatego to FC Barcelona kontra Real Madryt a nie na odwrót:) 


Ciri, 15 lat

Za tę ciekawą pozycję dziękuję Wydawnictwu Bukowy Las.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz