tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

sobota, 26 stycznia 2013

„Groza” - Michael Robotham - recenzja


Groza - Michael RobothamMichael Robotham jest już doświadczonym pisarzem mającym na swoim koncie thrillery, jak i wiele pozycji literatury faktu. Otrzymał nawet nagrodę Ned Kelly Award. „Groza” to kolejna powieść ukazująca talent tego autora.

Tajemnicze samobójstwo kobiety, która jeszcze przed skokiem z mostu rozmawia przez telefon komórkowy. Profesor psychologii, całkiem przypadkiem wplątany w to wydarzenie, praktycznie wbrew swej woli. Powoli odkrywane sekrety i intrygi, które całkowicie odmieniają spojrzenie na sprawę. Tak w skrócie można opisać tę historię. Jej wielkim plusem jest zdecydowanie fakt, że nie odkrywa przed nami wszystkiego już na pierwszych stronach. Momentami wydaje nam się, że już wiemy, ale chwilę potem okazuje się, że to kolejna pomyłka. Trzyma w napięciu od początku do końca i zmusza czytelnika do ciągłych rozmyślań. Nawet gdy odrywasz się od lektury, w głowie masz pytania i ciągłą chęć dalszego poznania opowieści.

Na pewno należy pochwalić autora za stworzone przez niego postacie. Nie jest ich bardzo dużo, jednak właśnie to daje szansę lepszego poznania najważniejszych osób. Znamy ich charakter, lęki, upodobania. Stoją przed nami prawie jak żywi i momentami możemy wręcz przenieść ich do własnego życia. Historia nabiera życia i znaczenia dla nas, gdy wczuwamy się w los bohatera, a przecież ciężko to zrobić dla jakiegoś pana X, o którym nie mamy zielonego pojęcia. Dodatkowo pomimo potencjalnie oczywistej granicy między pozytywnymi i negatywnymi postaciami, pod koniec lektury zaczynamy zastanawiać się czy aby na pewno ten podział jest prawidłowy. Nie wszyscy muszą być w pełni źli lub dobrzy, poznając wszystko co ich spotkało patrzymy na nich bardziej obiektywnie i całościowo. Nieoczywiste postacie to ogromny atut książki.

Cała historia opiera się na poszukiwaniu tajemniczego człowieka. Nie wiemy kim on jest, ale czasami narracja jest prowadzona z jego punktu widzenia. Umożliwia nam to lepsze wniknięcie w jego życie i umysł, ale przy tym nie odkrywa tożsamości, dzięki czemu nie znamy zakończenia już na początku. Wielkie brawa dla pana Robothama za takie działanie. Skuteczne i bardzo dobre dla całej książki.

„Groza” pokazuje jak łatwo można skrzywdzić drugą osobę posługując się jedynie tym co kocha. Z drugiej strony dostrzegamy, że momentami potrafimy być przesadni we własnych uczuciach i to skłania nas do potwornych czynów. Polecam tę powieść wszystkim, którzy lubią lektury pełne tajemnic, pytań i akcji.

Loremi, 16 lat

Za pasjonującą powieść dziękuję Wydawnictwu Świat Książki.

1 komentarz:

  1. Ta książka czeka już w kolejce na przeczytanie :) Tylko ta kolejka strasznie długa... ;)

    OdpowiedzUsuń