tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 14 marca 2013

"The Breaker" - Jeon Geuk-Jin, Park Jin-Hwan - recenzja


Przystojny, wysportowany, kobieciarz, odważny, bez skrupułów… To raczej nie jest opis nauczyciela prawda? Przynajmniej nie takiego realnego, uczącego w przeciętnym liceum… A może jednak? 
The Breaker #1Han Chun-woon, trafia do szkoły jako nauczyciel angielskiego, a pierwszy uczeń którego poznaje to Lee Shi-woon. Przypadek czy przeznaczenie? Nietypowe są okoliczności w których się spotykają ponieważ Chun-woon staje się świadkiem szkolnej bójki. Nie można powiedzieć, że nowy nauczyciel nie udziela chłopakowi żadnej pomocy. Jednak na pewno nie jest to typowa interwencja, której Lee mógłby oczekiwać. Kilka ostrych słów zostaje jednak w chłopaku i w przyszłości może z nich coś wykiełkować. 

Shi-woon nie może zrozumieć zachowania Chun-woona. Nawet biorąc pod uwagę, że Lee jest dopiero nastolatkiem, jest kompletnym przeciwieństwem swojego nowego anglisty. Zaszczuty przez swoich rówieśników, potrafi się tylko rozpłakać w obliczu zagrożenia. Ten wstyd odbiera mu powoli nadzieję, że może być lepiej, lub że nadejdzie akceptacja ze strony ‘kolegów’ z klasy. Han wyznaje zasadę oko za oko, w jego mniemaniu chłopak jest nic niewartą beksą.

Któregoś dnia Lee przez przypadek zauważa swojego nauczyciela podczas ulicznej bijatyki. Nieprzeciętne ruchy i niezwykły styl walki, którym posługuje się Han Chun-woon intrygują chłopaka i przywodzą mu na myśl pewien pomysł. Jednak czy będzie miał odwagę wprowadzić go w życie? 
Zwłaszcza że przez następne dni nic się nie zmienia, no chyba że na gorsze. 

Zrozpaczony Lee jest gotowy posunąć się do ostateczności, od której ratuje go… Han Chun-woon! 

Może ten facet wcale nie trafił do tej szkoły przez przypadek? 
Może wcale nie jest tym na kogo wygląda? 

Dręczyciele próbują zmusić Lee do tego, by wystawił swoją przyjaciółkę, by zdradził swoje zasady. Dopiero wtedy chłopak podejmuje mocne postanowienie podjęcia nauki walki od Chun-woona, a pierwszą lekcję wyciąga sam ze swoich poprzednich spotkań z nauczycielem. Jednak czy Han będzie taki skory do współpracy? Zaufanie mistrza trzeba sobie wywalczyć, i nie będzie to łatwe. 

The Breaker to manhwa (czyli komiks koreański), do której scenariusz stworzył Jeon Geuk-Jin, a rysunki wykonał Park Jin-Hwan. Muszę przyznać, że każdy z panów spisał się świetnie. Pierwszy tom zapowiada nam świetną historię przepełnioną akcją i (bywa że brutalnym) humorem. 

Mix charakterów, które wykreował Jeon już w pierwszym tomie, jest przedsmakiem dynamicznej akcji, której spokojnie możemy się spodziewać. Bardzo podoba mi się motyw komiksu, w którym ciamajda spotyka ‘super bohatera’ i… co będzie dalej? Na razie mogę sobie tylko wyobrażać co przyniosą następne tomy tej świetnie zapowiadającej się serii, a muszę przyznać że pierwszy zaostrzył mój apetyt. Już polubiłam tę serię, i mam nadzieję, że do końca się to nie zmieni.

Wyjątkowo spodobały mi się rysunki Jin-Hwana, które wspaniale ilustrują zaistniałe sytuacje i w niezwykły sposób oddają emocje bohaterów. Jest to wynik naprawdę dobrej roboty, połączonej z ogromnym talentem rysownika. 

Polecam tom pierwszy, wszystkim którzy (tak jak ja) lubią w komiksach akcję, humor i trochę niepoprawnej moralizacji. Jeżeli ktoś jeszcze nigdy nie miał styczności z manhwą, to zapraszam, trzeba przyznać, że ma swój własny klimat, który warto poznać.


Ciri, 15 lat

Komiks ukazał się nakładem Wydawnictwa Yumegari.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz