tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 19 kwietnia 2013

"Śniadanie z Sokratesem. Filozofia na talerzu" - Robert Rowland Smith - recenzja



„Facet dzwoni do lekarza.
-          Doktorze, co mam zrobić? Mój przyjaciel właśnie przewrócił się i zmarł!
-          Najpierw proszę się upewnić, że nie żyje
-          Dobra, chwileczkę…
Słychać wystrzał
-          Co teraz?”

Śniadanie z Sokratesem. Filozofia na talerzu - Robert Rowland SmithPowyższy cytat został umieszczony w książce Roberta Rowlanda Smitha zatytułowanej „Śniadanie z Sokratesem”. Muszę przyznać, że do samej książki dość długo się przymierzałam. Jak wiadomo Sokrates był greckim filozofem i ten temat nie wiąże się raczej z lekką i przyjemną lekturą. Tak więc ta książka przeleżała na mojej półce kilka dobrych miesięcy. Ostatnio, zupełnie przez przypadek, otworzyłam ją na jakiejkolwiek stronie licząc na to, że będę ją w stanie choć w części przeczytać. Jednak kiedy już zaczęłam nie mogłam się od niej oderwać. Po prostu nie dość, że książka okazała się wciągająca to jeszcze posiadała wszystkie te cechy, których na pewno byście się po niej nie spodziewali. 

Autor mimo, że pisał książkę z trudnego dla większości ludzi tematu, potrafił w niej umieścić tyle samo humoru co filozoficznych wywodów. Smith porusza tematy związane z kłótnią miedzy partnerami, randkowaniem w siłowni, seksem lub oglądaniem telewizji.
                
W książce pojawiają się postacie związane ze starożytnością np. Archimedes, ale także inne znacznie bliższe naszemu sercu m.in. Woody Allen czy Rolling Stones. Na ich przykładach pokazana jest rutyna współczesnego życia. Dla młodszych czytelników ciekawszymi tematami okażą się te związane z wagarami czy obiadem z rodzicami. Natomiast starszego czytelnika zainteresuje na pewno porównanie pracy do sytuacji pana i niewolnika. Oprócz tych dość oczywistych tematów pojawia się np. instrukcja obsługi wanny lub poranna rozgrzewka umysłu. 
  
Robert Rowland Smith to autor wielu książek z zakresu filozofii, literatury i psychoanalizy. Mieszka w Londynie z żoną i trzema córkami. Jego „Śniadanie z Sokratesem” zostało przetłumaczone na 18 języków.

                                                                                                                                  Polecam
                                                                                                                             Sunny Girl, 18 lat


Za niesamowitą lekturę dziękuję Wydawnictwu Carta Blanca. 





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz