tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 8 kwietnia 2013

"W świecie jurt i szamanów" - Bolesław A. Uryn - recenzja


Bolesław A. Uryn jest autorem książki pt. „W świecie jurt i szamanów” wydanej w 2013 roku przez Wydawnictwo  MUZA SA. Przyrodnik, podróżnik, pisarz oraz wielki miłośnik Mongolii, którą odwiedza co roku, już od 17 lat.

W świecie jurt i szamanów - Bolesław A. UrynBolesław Uryn w sposób bardzo ciekawy i przystępny opisuje nam ten ogromny azjatycki kraj. Pisze z pasją o ludziach tam poznanych, przyrodzie, Ułan Bator oraz osadach mongolskich.
Język, którym posługuje się autor jest prosty, ciekawy, a przede wszystkim sprawiający, że chce się czytać dalej i poznawać coraz bardziej to, jakże odległe od Polski, państwo. Autor uświadamia czytelnikom, że na przełomie kilku wieków historia tych różnych krajów przeplata się, że było wielu Polaków, którzy odcisnęli piętno na tym ogromnym lądzie.

Autor przybliża nam Mongolię, pokazując jej historię już od czasów Czyngis-chana do czasów współczesnych. Pisze o zwyczajach Mongołów, religii, świętach, trudach życia codziennego, a także o przyrodzie, zwierzętach, roślinach czy klimacie.

Książka nafaszerowana jest mnóstwem ciekawostek, osobistych spostrzeżeń autora. Zawiera również dużo informacji, ale podanych w przystępnej i łatwej do zapamiętania formie.
Najbardziej podobały mi się opisy Naadach czyli mongolskich igrzysk sportowych oraz wyprawy z osady Ułaan-Uuł w kotlinie Darchackiej w północnej Mongolii, aż do rzeki Sziszchid, blisko z granica z Tuwą.

W książce znajduje się bardzo dużo fotografii przyrody, ciekawych ujęć Mongołów, budynków, przedmiotów. Sprawiają one, że utwór jest jeszcze ciekawszy i atrakcyjniejszy dla czytelnika.

Serdecznie polecam do przeczytania książkę „W świecie jurt i szamanów” tym wszystkim, których pasjonuje odmienna od słowiańskiej kultura, nieznany i tajemniczy świat dzikiej przyrody zamieszkały przez koczownicze plemiona Mongołów.


Tilia, 15 lat

Za ciekawą pozycję dziękuję Wydawnictwu MUZA.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz