tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 21 maja 2013

„Chávez. Prawdziwa historia kontrowersyjnego przywódcy Wenezueli” - Rory Carroll - recenzjaW 2013 roku Wydawnictwo Znak opublikowało niezwykle ciekawą książkę znanego dziennikarza Rory Carrolla pt. „Chávez. Prawdziwa historia kontrowersyjnego przywódcy Wenezueli”.
Chávez. Prawdziwa historia kontrowersyjnego przywódcy Wenezueli - Rory Carroll

Sam tytuł sugeruje, że głównym bohaterem książki jest Hugo Chávez – prezydent Wenezueli. Autor bardzo sugestywnie i barwnie przybliża nam postać Comandante – tak nazywany jest Chávez przez swoich współpracowników. Autor starał się obiektywnie spojrzeć na prezydenta i jego sposób rządzenia państwem. Chávez, uważający się za przyjaciela ludu, demokratę, przeciwnika kapitalizmu i własności prywatnej, tak naprawdę jest tyranem i współczesnym dyktatorem, nie znoszącym sprzeciwu i jednoosobowo rządzącym z pałacu w Miraflores.

Comandante ma cały sztab podległych mu ministrów, którzy ślepo wykonują jego polecenia, najmniejszy sprzeciw a nawet samo podejrzenie o to, zła mimika w czasie wystąpienia prezydenta, czy też  nieodpowiedni komentarz powodują odwołanie ze stanowiska. W ciągu 10 lat odwołał około 180 ministrów. Chávez podporządkował sobie media, głównie telewizję i radio oraz prasę. Kanały telewizyjne muszą nadawać wielogodzinne audycje na żywo, w których głównym bohaterem jest prezydent. Potrafi on prowadzić kilkugodzinne monologi, podejmować najważniejsze decyzje państwowe, odwoływać ministrów, śpiewać, prowadzić rozmowy z wybranymi ludźmi. Audycje często przerywały nadawane filmy czy programy rozrywkowe. Stacje które się na to nie godziły miały odbierane koncesje na nadawanie naziemne. 

Prezydent zmienił konstytucję tak, że właściwie w sposób nieograniczony będzie mógł pełnić swoją władzę. Jest mistrzem w manipulowaniu ludźmi, połowa społeczeństwa, zwłaszcza ta biedna - kocha go i głosuje na niego, natomiast połowa – bogatsza, arystokratyczna – nienawidzi i uważa, że doprowadza kraj do ruiny. Zabiera majątki bogatym kapitalistom, dzieli je i rozdaje biednym. Wenezuela jest krajem posiadającym duże zasoby ropy naftowej, a prezydent sprawił, że ma pełną kontrolę nad dochodami  z tego surowca. Urzędnicy w państwie są skorumpowani, bezwolni, zestresowani i całkowicie poddani Chávezowi. Doprowadził kraj do ruiny, skonfliktował się z wieloma krajami, osłabił walutę. Po prostu chce mieć wpływ na wszystkie sfery gospodarki i życia mieszkańców.

Z ciekawostek, które można przytoczyć na temat prezydenta, moją ulubioną jest, że bardzo lubi kolor czerwony. Najbliżsi współpracownicy ubierali czerwone podkoszulki, czerwone bejsbolówki, po to by przypodobać się prezydentowi, który też nosił czerwone ubrania. Pewnego dnia pojawił się w żółtym podkoszulku i nastąpiła konsternacja jak się ubierać. Część zaczęło nosić żółte rzeczy, część żółto – czerwoną garderobę, bo nie wiedzieli jak się zachować, a nie chcieli się narazić Comandante. Po paru tygodniach wszystko wróciło do normy, tzn. prezydent znowu zaczął nosić czerwone podkoszulki i wszyscy odetchnęli z ulgą. Wokół Cháveza znowu było czerwono.

            Serdecznie polecam to dzieło osobom zainteresowanym współczesną historią. Jest to bardzo dobrze napisana książka o charyzmatycznej osobowości wenezuelskiego przywódcy Hugo Cháveza. 

                                                                                                                      Tilia, 16 lat

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Znak.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz