tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 11 czerwca 2013

„Intrygantki” - Eric-Emmanuel Schmitt - recenzja

„Intrygantki” to kolejna książka Erica-Emmanuela Schmitta, jednego z najbardziej poczytnych autorów dzisiejszych czasów. Do innych znanych utworów tego  francuskiego pisarza należą: „Oskar i Pani Róża”, „Pan Ibrahim i kwiaty Koranu”, „Dziecko Noego” czy „Trucicielka”.
\
Intrygantki - Éric-Emmanuel SchmittRecenzja „Intrygantek” stanowi dla mnie prawdziwe wyzwanie, kompletnie nie wiedziałam, jak się za nią zabrać. Treść jest bowiem podzielona na cztery miniatury teatralne i napisana w formie współczesnego dramatu. 

Choć pierwsza z nich – Noc w Valognes ,opowiadająca o losach Don Juana i jego dawnych kochanek szykujących się do zemsty, zupełnie nie przypadła mi do gustu, to kolejne trzy – Gość, Knebel  i Szatańska filozofia były naprawdę warte uwagi. 

Gość przedstawia rozmowę Freuda z Nieznajomym, autor porusza w nim ważne sprawy, próbuje odnaleźć odpowiedzi na wiele pytań, szuka wyjścia z trudnych sytuacji, polemizuje. 

Knebel jest monologiem Dawida, a Szatańska Filozofia dialogiem diabłów z niesamowitą puentą.  

Eric-Emmanuel Schmitt jak zawsze zmusza do refleksji, tym razem w nieco nietypowy sposób.  Choć ja chyba pozostanę wierna krótszym opowiadaniom autora, którego twórczość darzę dużą sympatią, to polecam sięgnąć po tę książkę – dobra okazja do wzbogacenia swojego czytelniczego doświadczenia o praktycznie niespotykane, współczesne dramaty napisane świetnym językiem i z niesamowitą wyobraźnią wybitnego pisarza.


PumpkinPie, 17 lat

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Znak.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz