tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 11 czerwca 2013

„Zawsze piękne” - Katherine Boo - recenzja

Powieść Katherine Boo „Zawsze piękne” została określona mianem Najważniejszej Książki 2012 Roku. Otwiera oczy.

Zawsze piękne. Życie, śmierć i nadzieja w slumsach Bombaju - Katherine BooZachodnie Indie, Bombaj, Annawadi. To w tej najbiedniejszej dzielnicy indyjskiego centrum finansowego, w sąsiedztwie nowoczesnych budowli, toczy się prawdziwa walka o przetrwanie. Brudna woda, smród nie do zniesienia, niewyobrażalna ciasnota, głód i liczenie nawet najdrobniejszego grosza – to chleb powszedni dla mieszkańców slumsów, nawet tych najmłodszych. 

Do tej i tak już potężnej ilości zmartwień dochodzi wszechobecna korupcja, sąsiedzka zawiść oraz strach. Lęk przed utratą wszystkiego - przed buldożerem bezlitośnie miażdżącym blaszane dachy tylko po to, by przygotować miejsce na kolejne centrum handlowe, gdzie bogaci bez skrępowania będą mogli rzucić się w wir konsumpcji. 

Katherine Boo ukazuje jednak coś więcej niż trudy bohaterów tej książki. Dociera znacznie dalej, w głąb serc mieszkańców Annawadi i wydobywa na powierzchnię ich plany, radości i marzenia.

Czytałam tę książkę siedząc w moim własnym  pokoju ze szczelnymi oknami, względnie prostymi ścianami, wygodnym łóżkiem i generalnie pełnym mniej lub bardziej potrzebnych rzeczy i stopniowo uświadamiałam sobie, jak wielkie mam szczęście. To wszystko, o czym pisze Katherine Boo daje do myślenia, porusza chyba każdego czytelnika i motywuje, by spróbować spojrzeć na swoje życie z innej perspektywy.

„Zawsze piękne” to najlepsza książka o charakterze reportażowym, jaką do tej pory przeczytałam, a z przykrością muszę przyznać, że w sporej części z nich nie dobrnęłam do ostatniej strony. Myślę, że całość bardzo dobrze opisują słowa Salmana Rushdie'go, które wydrukowane są na  okładce:

„Koniecznie przeczytajcie! Nikomu dotąd nie udało się zrozumieć i opisać bombajskich slumsów tak dobrze, w dodatku językiem o tak niezwykłej urodzie.”


                PumpkinPie, 17 lat

Dziękuję Wydawnictwu Znak za dobrą książkę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz