tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 18 czerwca 2013

"Juniper Berry i tajemnicze drzewo" - M. P. Kozlovsky - recenzja

Juniper Berry i tajemnicze drzewo - M. P. Kozlowsky
„Juniper Berry i tajemnicze drzewo” to książka przygodowa, którą napisał M.P. Kozlowsky. Jest to debiutancka powieść tego autora, którego styl jest porównywany do twórczości Neila Gaimana oraz Hansa Christiana Andersena. Książka jest powieścią fantastyczną, skierowaną zarówno do młodych czytelników, jak i do dorosłych. Zawiera też elementy horroru. Została napisana prozą i wydana w 2011 roku.


Książka opowiada o przygodach pewnej dziewczynki imieniem Juniper Berry i jej przyjaciela Gilesa. Jest ona córką sławnej i uwielbianej pary aktorów. Mieszka w wielkim domu w lesie, do którego ciągle przyjeżdżają tłumy fanów państwa Berry. Nie ma żadnych przyjaciół i swój czas spędza na czytaniu książek, oglądaniu przez lornetkę niedostępnego dla niej świata i przyglądaniu się dziwnym zachowaniom rodziców. Pewnego dnia odkrywa mroczną tajemnicę związaną z jej rodzicami i ich zachowaniem. 

Okazuje się, że rodzice bohaterki odnaleźli tajemne przejście do podziemnego świata, ukryte w starym drzewie, które znajduje się w otaczającym jej dom ogrodzie. W tej przerażającej krainie, można kupić sobie spełnienie każdego marzenia, jednak cena za nie jest straszliwa. Juniper, razem ze swoim przyjacielem, Gilesem postanawia uratować swoich najbliższych…

Lektura ta zmusza nas do refleksji nad statusem dzisiejszej rodziny, współczesnymi pułapkami i pokusami, które jej zagrażają, na przykład praca ponad wszystko, kariera czy używki.
Styl autora jest lekki i przyjemny, dlatego książkę czyta się łatwo i przyjemnie. Jest napisana zrozumiałym dla każdego językiem.
Czytelnika może zainteresować w tej książce na przykład bardzo tajemnicza i ciekawa atmosfera, która wprowadza w ten interesujący nas świat fantastyki i marzeń. Uwagę zwraca również świetne połączenie elementów fantastycznych i świata realnego.

Powieść wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Podróż do pełnej marzeń i tajemnic krainy Juniper, uwiodła mnie barwnością narracji. Z pewnością jeszcze nieraz sięgnę po tę fascynującą książkę.
Zachęcam do przeczytania tej książki każdego, kto ma, choć trochę czasu.


Tomek, 13 lat

Za pasjonującą powieść dziękuję Wydawnictwu Esprit.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz