tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 3 czerwca 2013

"Na skraju ciszy" - Kristina Ohlsson - recenzja

Na skraju ciszy - Kristina OhlssonW lesie, w miasteczku którego nazwy nie da się wymówić (Midsommarkransen), policjanci odnajdują zwłoki młodej kobiety. Okazuje się, że poćwiartowane ciało to zaginiona dwa lata wcześniej studentka. Kiedy na miejscu zbrodni ekipa śledcza odnajduje kolejne zwłoki wychodzi na jaw, że rozwiązania zagadki trzeba szukać kilkadziesiąt lat wcześniej. Tamtejsza ziemia skrywa mroczne tajemnice osób, które ciężko ze sobą powiązać. Rozwiązanie tej sprawy nie będzie łatwe. Trzeba zagłębić się w najmroczniejsze odmęty… filmu. Do tego jedynym spoiwem wszystkich wątków wydaje się milcząca od wielu lat autorka bajek dla dzieci. Rozpoczęte wiele lat wcześniej krwawe żniwa trwają, dopóki żniwiarz żyje, a bajarka milczy. 

Tak się zastanawiam, skąd w Szwecji tyle świetnych autorów kryminałów. Jeżeli bazują oni na prawdziwych wydarzeniach - musi to być straszny kraj.  Ale Kristina Ohlson, przyznaje że jej książka nie bazuje na faktach, w każdym razie nie pisze o nich świadomie. Czyli to jednak jej niepohamowana wyobraźnia, dzięki której została okrzyknięta królową szwedzkiego kryminału. Nie mnie wybierać tamtejszych monarchów, jednak myślę że nie jest to bezpodstawny tytuł. 

„Na skraju ciszy” to książka, która zaintrygowała mnie już cytatem na samym początku. 
„Morderstwa w filmach są zwykle czymś prostym, nawet estetycznym. Ja pokazuję, jak trudno jest zabić człowieka i jak bardzo brudna to robota” Alfred Hitchcock.
No ale przecież to książka a nie film. No i właśnie to mnie zainteresowało już na początku. 

Ciekawym pomysłem jest też przeplatanie rozdziałów z zapisami zeznań świadków. Każdy z tych fragmentów jest jakby zapowiedzią przyszłych wydarzeń, i podpałką podsycającą płomień zainteresowania książką. 

Pani Ohlsson, zapisała (ponad) 570 stron książki, świetną historią, od której ciężko mi się było oderwać. 

Polecam 


Ciri, 15 lat

Za trzymający w napięciu kryminał dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz