tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 6 czerwca 2013

"Palownik" - Gregory Funaro" - recenzja

Jedną z książek „Zabójczej Serii” jest powieść pt. „Palownik” autorstwa Gregory'ego Funaro, wydanej w 2013 roku przez Wydawnictwo Prószyński i S-ka.

PalownikAkcja utworu rozgrywa się w niewielkim mieście Raleigh w Północnej Karolinie, gdzie od kilku miesięcy grasuje groźny morderca, który nabija swoje ofiary na pal. Mężczyźni tracący, w ten okrutny sposób życie wydają się być przypadkowymi ofiarami Włada Palownika – jak nazywa psychopatę policja i prasa. Sytuacja staje się trudna do opanowania dla miejscowej policji i do akcji wkracza FBI. Sam Markham – agent specjalny FBI, przyjeżdża do Raleigh, aby rozwiązać zagadkę i powstrzymać mordercę.

Markham dziesięć lat temu stracił żonę, zamordowaną przez wielokrotnego gwałciciela Elmera Stokesa. To traumatyczne przeżycie i ogromna tęsknota za Michelle, sprawiają że jest człowiekiem niedostępnym, zamkniętym w sobie, ale też  zdeterminowanym, by pojmać Palownika.

Czytelnik wie, kim jest Wład, jakie motywy kierują nim, by popełniać, te makabryczne zbrodnie. Z drugiej strony widzimy ciężką pracę, dedukcję, jaką wykonuje agent FBI, by znaleźć mordercę. Czas nieubłaganie upływa, a życie tracą kolejne osoby.

Czy FBI uda się przechytrzyć mordercę?

Przeczytajcie, to otrzymacie odpowiedź. Jednocześnie ostrzegam, że jest to lektura dla czytelników o mocnych nerwach. Autor sugestywnie opisuje sceny przemocy, które nie każdemu mogą przypaść do gustu.
Czy sięgnęłabym ponownie po ten utwór? Ja, nie. Zbyt wiele w niej okrucieństwa, a za mało finezyjnie budowanego napięcia.

Książka została wydana w niewielkim formacje, pomimo prawie sześciuset stron czyta się ją szybko. Jest to wydanie „kieszonkowe”, które po przeczytaniu masz ochotę przekazać dalej, ale niekoniecznie już włączyć go do swojego zbioru bibliotecznego.


Tilia, 16 lat 
  

Za mrożącą krew w żyłach opowieść dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz