tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 10 czerwca 2013

"Pół życia " - Jodi Picoult - recenzja

Jodi Picoult jest jedną, z moich ulubionych amerykańskich pisarek. Studiowała na Uniwersytecie w Princeton. Jest autorką kilkunastu powieści, w tym bestsellerowych „Bez mojej zgody”, „Krucha jak lód”, W naszym domu” oraz współautorką komiksu „Wonder Woman”. Książki jej autorstwa przełożono na 34 języki, zajmują one pierwsze miejsca na listach bestsellerów na całym świecie.

Pół życia - Jodi PicoultLuke Warren jest znanym przyrodnikiem i badaczem wilków. Poświęcił całe swoje życie, aby zgłębić tajniki myśli i zachowań tych wspaniałych, lecz okrytych przez ludzi złą sławą, zwierząt. Niesamowita fascynacja i miłość do nich skłoniły go to tego, by z nimi zamieszkał, by stał się częścią watahy. Wilcza rodzina jest mu pod wieloma względami bliższa niż własna. Żona go porzuciła, a syn Edward wyjechał. Wszystko zmienia wypadek samochodowy, w skutek którego Luke doznaje poważnego urazu mózgu i trwa w stanie wegetatywnym. Po sześciu latach rozłąki, Edward musi wrócić do domu i wraz z siostrą Carą zadecydować o losie ojca..

Jakie tajemnice skrywa przed sobą rodzina Warren’ów? 
Czy człowiek ma prawo decydować o życiu bądź śmierci drugiej osoby? 
O czym zapomnieli, a o czym zawsze pamięta wilk?

Książkę pt. „Pół życia” przeczytałam jednym tchem. Nie należy ona jednak do łatwych. W trakcie lektury nasuwa się mnóstwo pytań skłaniających do głębszych refleksji. Jodi Picoult jak zwykle poruszyła bardzo trudne tematy, które ukazała w narracji wieloosobowej, co pozwala na dostrzeżenie wielu punktów widzenia i sposobów postrzegania problemu ze względu na dojrzałość, pragnienia, chęć zemsty, miłość czy nienawiść drzemiących w tych postaciach. Książka wywarła na mnie naprawdę ogromne wrażenie. Wraz z czytaniem towarzyszyły mi żywe emocje od bólu i cierpienia, aż po wzruszenie. Następuje kilka kluczowych zwrotów akcji, które nie mogą nudzić.

Strasznie się cieszę, że ta pozycja wpadła w moje ręce. Myślę, że ślad po niej zostanie w pamięci mojej i wszystkich innych czytelników na bardzo długo. Jest książką, którą polecam wszystkim powyżej 14 roku życia, gdyż jest to naprawdę wartościowa powieść, z której możemy wynieść wspaniałą lekcję. Gorąco zachęcam do przeczytania!


Gabriella, 16 lat

Wydawnictwu Prószyński i S-ka dziękuję za rewelacyjną powieść.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz