tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 19 czerwca 2013

„Uwierzcie w Anioła” - Grzegorz Fels - recenzja

Grzegorz Fels urodził się na Śląsku, z wykształcenia jest teologiem. Pracuje jako katecheta i publicysta. Założyciel i redaktor naczelny kwartalnika „Sekty i fakty”(1998-2008), autor książek i artykułów na temat wiary w miesięcznikach „Któż ja Bóg” czy „Egzorcysta”.

Uwierzcie w Anioła
W swojej najnowszej książce Grzegorz Fels stawia pytanie o wiarę w anioły, a szczególnie w Anioła Stróża. Chrześcijanie często zapominają o istnieniu tych Bożych posłańców. O ile modlitwy do Boga, Maryi czy świętych są (częściej lub rzadziej) odmawiane, to czy popularne jest myślenie o aniołach? Wydaje mi się że nie. Pytanie o wiarę w te byty nadziemskie kierowane jest także do ateistów oraz ludzi trzymających dystans do Kościoła. Bowiem każdy człowiek otrzymał opiekuna, który czuwa przez cały czas. Jak pisze autor „Anioł Stróż nie pyta o wyznanie”. Nie każdy dostrzega ingerencję Anioła w swoim życiu, bo jak czytamy w książce: „Działanie jego jest subtelne i czasem trudno je dostrzec, niejako „na siłę” szukając racjonalnych tłumaczeń tego, co nas spotkało”.


W książce „Uwierzcie w Anioła” znajdujemy opisy historii, kiedy to aniołowie pomogli swoim podopiecznym. Pierwsza z nich dotyczy doświadczenia samego Grzegorza Felsa. Zdarzenia są mniej lub bardziej spektakularne, lecz wszystkie – bardzo przekonujące. 

Świadectwa ludzi i komentarze autora skłaniają do refleksji, poruszają, a także utwierdzają w przekonaniu o istnieniu Anioła Stróża u boku każdego śmiertelnika. W kolejnym rozdziale opisane są anielskie interwencje w życiu świętych i błogosławionych na przestrzeni lat. Zauważyć można, że bezpośrednie spotkania zmieniają ludzi na lepszych, wskazują dobrą drogę dalszego życia. Objawieniom anielskim poświęcony jest oddzielny rozdział. Przeczytać w nim można jak wyglądały takie spotkania, z podziałem na poszczególne kraje. Kolejna część książki ma charakter pytań i odpowiedzi na temat aniołów w Biblii. Jest to niewątpliwie bardzo dobre źródło wiedzy na ich temat. Na końcu można dowiedzieć się jak Kościół odnosi się do tych niebiańskich stworzeń oraz jakim kultem cieszą się one we wspólnocie wierzących.

Książka napisana jest bardzo przejrzyście; posiada rozdziały i podrozdziały, co pomaga w zrozumieniu i usystematyzowaniu informacji. Dostarcza wielu ciekawych i pożytecznych wiadomości na temat Aniołów. Jest napisana językiem zrozumiałym dla każdego. Porusza, inspiruje do myślenia nad własnym życiem, nie tylko na temat wiary. Polecam wszystkim czytelnikom – niezależnie od wieku, wiary, zainteresowań. Jestem pewna, że ta książka zmieni Was na lepszych ludzi. Nawet jeżeli nie dacie się przekonać w istnienie aniołów.

„Ktoś może żachnąć, że nie ma w tej historii nic niezwykłego. Ot, spotkali po drodze przypadkowo wiejskiego chłopca. Może tak, może nie. (…) Nawet jeśli założymy, że był to zwykły chłopiec, to za sprawą Bożej opatrzności znalazł się on we właściwym miejscu i czasie (…). Dla nich był aniołem. A czy Ty, drogi czytelniku, byłeś dla kogoś aniołem? Jeśli nie, to nic straconego…”


Tania, 17 lat

Książka ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Rafael.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz