tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 12 sierpnia 2013

"Wszystkie lajki Marczuka” - Paweł Beręsewicz - recenzja

Paweł Beręsewicz jest autorem licznych bajek dla dzieci i młodzieży. Do jego najbardziej znanych książek należy: seria o rodzinie Ciumków, „Tajemnica człowieka z blizną”, „A niech to czekolada!”, „Czy wojna jest dla dziewczyn?” oraz „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek.” W 2012 roku nakładem wydawnictwa Literatura ukazała się jego nowa książka pt. „Wszystkie lajki Marczuka”.

Wszystkie lajki Marczuka - Paweł BeręsewiczNa początku utworu czytelnik cofa się w czasy II wojny światowej do małej podwarszawskiej Choszczówki. Tam poznajemy tytułowego Marczuka. Bohater opowiada o życiu w okupowanej dzielnicy Warszawy oraz o codziennym strachu o siebie i swoich bliskich. Pomimo niepewnej przyszłości, chłopak decyduje się i pomaga rodzinie żydowskiej w ucieczce przed okupantem.

W drugiej części autor przenosi czytelnika do współczesności, gdzie uczniowie szkoły w Choszczówce mają do zrealizowania projekt edukacyjny. Adam chce zemścić się na Rafale za to, że ośmieszył go przed całą szkołą i obmyśla genialny plan. Do realizacji tego właśnie planu Adam wykorzysta projekt edukacyjny. Obie grupy – Adama i Rafała – przygotowują projekt na temat nieznanego dotąd bohatera Choszczówek- Jana Marczuka.
Jednak czy Marczuk faktycznie był takim bohaterem?

Paweł Beręsewicz przedstawia akcję książki w sposób bardzo ciekawy. Przeplatające się wątki przeszłości i teraźniejszości nie pozwalają czytelnikowi na nudę. Historia sama w sobie jest ciekawa. Bardzo zaskoczyła mnie puenta utworu. Autor pokazuje w niej, że nie można ufać wszystkim informacjom zawartym w sieci.
Na mnie książka zrobiła duże wrażenie: ciekawa fabuła, szybko rozwijająca się akcja oraz zaskakująca podsumowanie stanowiły dla mnie duży plus.

Zachęcam wszystkich do sięgnięcia po tę lekturę. Została ona napisana z myślą o młodzieży ale myślę, że starszym czytelnikom też się spodoba.

 Tilia, 16 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Literatura.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz