tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 5 września 2013

„O Boże, znowu goście! komedia” - Marek Pękala - recenzja

„O Boże, znowu goście! komedia” to najnowsza książka Marka Pękali wydana w 2013 roku.

O Boże, znowu goście! KomediaAkcja utworu rozgrywa się w mieście, w bloku, wieczorem. Są święta, przy zastawionym stole siedzi Zdzichu – głowa rodziny, w kuchni krząta się Jola – jego żona, wokół stołu, a zwłaszcza kieliszków z niedopita wódką, kręci się Mariuszek  -  synalek Joli i Zdzicha. Tę leniwą rodzinną sielankę, przerywa dzwonek do drzwi. W progu stają Wanda ze Stefanem z ogromną liczbą bagaży. Przyjeżdżają do rodziny na święta! Po wylewnych powitaniach, zasiadają za stołem, niemiłosiernie objadając gospodarzy, opowiadają o swoich dzieciach, pracy, domu. I w sumie nic takiego niezwykłego nie byłoby w tej wizycie, gdyby nie to, że ani Jola, ani Zdzichu nie mogą przypomnieć sobie brzuchatego kuzyna Stefana, ani skrzekliwej Wandziuli. Jednak polskiej gościnności musi stać się zadość, wódka leje się strumieniami, na stół „wyjeżdżają” coraz to nowe smakołyki, nawet tańców nie zabrakło. Goście, bardzo oględnie ujmując, są co najmniej uciążliwi, głośni, a prze wszystkim roszczeniowi. I nie wiadomo jak ta wizyta by się zakończyła, gdyby nie …

Serdecznie zachęcam do przeczytania książki Marka Pękali. Autor nazwał ją komedią, ale moim zdaniem to trochę za łagodne określenie, to farsa czy też satyra. Sytuacja, która zaistniała w domu Proćkowiaków została przez autora przerysowana, przedstawiona w krzywym zwierciadle. Dlaczego? Być może, żeby uwypuklić nasze wady, takie jak: pijaństwo, zazdrość, chciwość, cwaniactwo czy też kłamstwo.

To moje pierwsze zetkniecie z twórczością Marka Pękali, ale wiem, że nie ostatnie, bo styl pisania autora i jego poczucie humoru bardzo mi się podobają.
Tilia, 16 lat

Książka ukazała się nakładem Warszawskiej Firmy Wydawniczej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz