tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 5 września 2013

"W pułapce perfekcjonizmu" - Richard Winter - recenzja

Ostatnio miałam ogromną przyjemność zapoznać się z twórczością brytyjskiego autora Richarda Wintera. Autor pracuje jako psychoterapeuta i psychiatra. Ja miałam okazję przeczytać jedną z jego książek, pt. „W pułapce perfekcjonizmu. Prosta droga do porażki”.

W pułapce perfekcjonizmu - Richard WinterW swoim dziele Richard Winter przybliża czytelnikowi problem perfekcjonizmu - jego ciemne i jasne strony. Pokazuje, jaki wbrew pozorom, jest to ważny i powszechny problem. Osoby, które spotyka ten kłopot są wiecznie niezadowolone z efektów swojej pracy, żyją w przekonaniu, że nie dorastają do poprzeczki, którą ktoś im wyznaczył lub którą postawili sobie sami. Żyją według zasady „wszystko - albo - nic”. Takie myślenie może prowadzić w wielu przypadkach do depresji, anoreksji a nawet prób samobójczych. Utrudnia również relacje z innymi. 

Na szczęście autor przytacza również pozytywne strony perfekcjonizmu. Dużą uwagę zwraca jednak na to by był to „zdrowy” perfekcjonizm. Oprócz tego, Winter skupia się na tym, skąd bierze się perfekcjonizm nawet u kilkuletnich dzieci. Często wnioski do jakich dochodzi są zaskakujące. Media mogą pokazywać idealny wzór piękna, do którego każdy dąży, rodzice mogą wpajać dzieciom normy i nie tolerować żadnych ustępstw, ale czy ta cecha może być dziedziczna?

Jak duży wpływ na perfekcjonizm ma wychowanie oraz kultura i media?
Czy istnieją różne typy perfekcjonizmu? Jakie?
Czy pragnienie perfekcji jest dobre czy złe?

Na te oraz wiele innych pytań można uzyskać odpowiedz w książce „W pułapce perfekcjonizmu. Prosta droga do porażki”. Dodatkowo na końcu każdego rozdziały autor umieścił „Problemy do przemyślenia” odnoszące się do aktualnie omawianego zagadnienia.
Daje to możliwość, samodzielnego przestudiowania tematu i zastanowienia się  nad nim. Pod koniec książki Richard Winter proponuje kilka cennych wskazówek jak radzić sobie z „niezdrowym” perfekcjonizmem, w przypadku gdyby czytelnik po zapoznaniu się z lekturą zauważył u siebie lub kogoś bliskiego opisywane cechy.

Utwór jest napisany w sposób ciekawy i przystępny. Autor bardzo często przytacza fragmenty innych dzieł oraz historie ludzi którzy zmagali się bądź też dalej walczą z tym problemem. Jest to ważne, ponieważ w ten sposób przedstawiona kwestia staje się dla czytelnika bliższa. Muszę przyznać, że do tej pory nie zdawałam sobie sprawy z wagi tego problemy jak również nie wiedziałam na jak dużą skale on występuje. Odkryłam, że wśród wielu osób, które znam mogę zaobserwować różne odmiany perfekcjonizmu. Książka daje dużo do myślenia i  zastanowienia się nad sobą.

Chciałabym zachęcić wszystkich do zapoznania się z tą pozycją. Jest to książka bardzo dobrze napisana, przedstawiająca ważny i powszechny problem.
Serdecznie polecam!

Tilia, 16 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa WAM.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz