tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 3 września 2013

„Papież z dalekiego kraju. Biografia papieża Franciszka” - Thomas J. Craughwell - recenzja

Papież z dalekiego kraju. Biografia papieża Franciszka -  Craughwell Thomas"Papież z dalekiego kraju" to książka opowiadająca o papieżu Franciszku, ale także o Benedykcie XVI i Janie Pawle II. Możemy się  dowiedzieć wielu ciekawych historii na temat Watykanu i przepisów dotyczących urzędu papieża. Dokładnie opisano jak przebiega konklawe, co się dzieje, zanim pojawi się biały dym a nowy papież stanie „na balkonie nad głównym wejściem do Bazyliki św. Piotra”. 

W kolejnych rozdziałach przeczytać można o przeszłości kardynała Bergoglio (Franciszka). Faktów z młodości, czy życia zakonnego jest stosunkowo mało, wybrane są tylko najważniejsze lub najciekawsze.Na przykład cytat opowiadający o skromności papieża:
„agencje informacyjne przekazywały, że kardynał Bergoglio, będąc arcybiskupem Buenos Aires, nie mieszkał w pałacu arcybiskupim, ale w zwykłym, skromnym mieszkaniu, jeździł do pracy autobusem i metrem, a także sam gotował sobie posiłki.”

Autor dużą uwagę poświęcił przedstawieniu czytelnikom poglądów papieża Franciszka. Zawarł także oczekiwania dotyczące Jego pontyfikatu:
„Wielu autorów pisało, jakie nadzieje i oczekiwania wiążą się z osobą papieża Franciszka, lecz być może Russel Shaw ujął to najlepiej. (…): „Oby miał urok Jana XXIII, żarliwość Pawła VI, charyzmę Jana Pawła II, intelektualną błyskotliwość Benedykta XVI. Lecz przede wszystkim niech będzie odważnym nauczycielem katolickiej prawdy w obliczu wszystkich wymagań, przed jakimi stanie.”.  Życzenia Shawa można uznać za daleko idące, wręcz zuchwałe. Jednak, choć to dopiero pierwsze tygodnie pontyfikatu, wydaje się, że Franciszek jest przygotowany do ich spełnienia.
Jest człowiekiem, który poświęcił swe życie służbie ubogim i głoszeniu Ewangelii w trudnych okolicznościach. Wiemy, że będzie wielkim błogosławieństwem dla naszego Kościoła.”

Książka daje niepowtarzalną okazję poznania życia Watykanu „od kuchni”. Czytelnik ma okazję zapoznać się z poglądami nowego papieża, zmianami jakie zamierza przeprowadzić w Kościele. To coś więcej niż biografia opisująca życie następcy św. Piotra, której się spodziewałam sięgając po książkę. Napisana językiem przystępnym. Dobra propozycja dla dojrzałych czytelników.


Tania, 17 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Esprit.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz