tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 10 października 2013

"Itch. Pasjonujące przygody poszukiwacza pierwiastków" - Simon Mayo - recenzja

Itch. Pasjonujące przygody poszukiwacza pierwiastków - Simon Mayo

Książką, którą na pewno warto przeczytać jest powieść napisana przez Simona Mayo, o nieco dziwnym i niezwyczajnym tytule "Itch. Pasjonujące przygody poszukiwacza pierwiastków".

Opowiada ona o czternastoletnim Itchinghamie, chłopcu, który "ma hopla na punkcie chemii i lubi eksplozje". Ze względu na swoją odmienność nie ma wielu kolegów i koleżanek, przyjaźni się tylko ze swoją siostrą Chloe i kuzynką Jack. Jego pasją jest kolekcjonowanie różnych pierwiastków. Pewnego razu kupuje od zaprzyjaźnionego handlarza rudę uranu. Po pewnym czasie, okazuje się, że jest to nieznany ludzkości inny pierwiastek. Każdy kto o nim wie, marzy, aby go zdobyć, a zadaniem Itcha, Jack i Chloe jest dbanie o to, aby nie dostał się w niepowołane ręce. Trójka przyjaciół nie przypuszcza nawet, w jak wielkim niebezpieczeństwie się znalazła...  

Małym minusem książki jest nudny i odbiegający od głównego tematu, początek powieści. Czyta się go baaardzo długo, a nic istotnego się nie dzieje. Bohaterowie też nie byli udani. Za mało autentyczni. Nastolatek, który nawet nie zastanowił się nad wyjawieniem tajemnicy za willę i miliony pieniędzy, tylko od razu ją odrzucił? Nieprawdopodobne! Ale dość już o zgrzytach, bo książka miała dużo więcej plusów. Znajdowało się w niej wiele informacji chemicznych. Różne definicje i omówienie właściwości pierwiastków, wbrew pozorom to dodało powieści wiele uroku. Autor ma styl dowcipny, pisze z poczuciem humoru i przymrużeniem oka. Przy tej książce można śmiać się do łez! Mimo to nie brakuje tajemniczych, a nawet lekko przerażających chwil, podczas których serce czytelnika zabije mocniej.

Serdecznie zachęcam do przeczytania tej powieści. Myślę, że spodoba się każdemu, kto po nią sięgnie. 


                                                                               Cavallo, lat 14

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Zielona Sowa.

1 komentarz: