tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 8 października 2013

„Odessa i tajemnica Skrybopolis” - Peter van Olmen - recenzja

Peter van Olmen to początkujący pisarz. „Odessa…” jest jego debiutem literackim, za który otrzymał dwie prestiżowe nagrody. Właśnie zakończył pracę nad kolejnym tomem serii.

Odessa i tajemnica Skrybopolis - Peter van OlmenOdessa jest trzynastoletnią dziewczyną, która nigdy nie poznała swojego ojca. Od urodzenia mieszka z samotnie wychowującą ją matką Grażyną. Niestety, rodzicielka nie pozwala nastolatce opuszczać mieszkania. Dlatego Odessa często pod jej nieobecność wymyka się na dach domu. Beztrosko spacerując deszczową nocą ponad ulicami miasta, na jednej z nich spostrzega dziwną, delikatnie lśniącą jasnym światłem książkę. Gdy dziewczyna próbuje ją zabrać, zaczynają gonić ją przedziwne, przerażające stworzenia, jakby nie z tego świata. Zostaje ukąszona przez Szperaczy! 

Podczas ucieczki słyszy krzyk kobiety wołającej o pomoc, którą otaczają… świnie! Na tle nieba pojawia się srebrzystoszary latający koń zmierzający w kierunku miejsca wypadku. Dziewczyna nieumyślnie przeszkadza mu w ratowaniu kobiety. Po powrocie do domu okazuje się, że matki nie ma w mieszkaniu. Odessa uświadamia sobie, że to jej mama została wtedy porwana! Dziewczyna jest w szoku i łamie zakaz wchodzenia do biblioteki. Tam okazuje się, że znaleziona przez nią książka jest pamiętnikiem jej rodzicielki, której prawdziwe imię brzmi Kaliope. Teraz następuje lawinowy rozwój wydarzeń, Odessa spotyka gadającego kanarka – Lodewica Aquilę i zaczynają się dziać naprawdę dziwne rzeczy…

Czy Odessa i Lode A. zdołają uratować Kaliope?
Czy uda im się odkryć, kto jest prawdziwym ojcem Odessy?

Tego dowiemy się czytając ponad czterystu stronicową powieść Petera van Olmena pt. „Odessa i tajemnica Skrybopolis”.
                
Książka nieco przypomina „Atramentową TrylogięCornelii Funke, co skłoniło mnie do sięgnięcia po tę pozycję. Niesamowite jest to, że autor potrafił w jednej historii umieścić tyle sławnych postaci. W Skrybopolis znajdziemy zarówno pisarzy, między innymi Williama Shakespeare, Dantego, Fiodora Dostojewskiego, czy Hermana Melville'a, jak i bohaterów powieści np. Hamleta, Otella, Makbeta, Herkulesa Poirota, a także Sherlocka Holmesa. Świat, w którym toczy się akcja powieści został precyzyjnie nakreślony. Czytelnik wgłębia się w środowisko, w którym żyją poeci. Wspólnie z Odessą dążymy w kierunku odnalezienia ojca i poznajemy tajemnice Skrybopolis. Z każdą stroną robi się coraz ciekawiej, akcja rozwija się bardzo dynamicznie. Wprost nie można się oderwać od lektury. Przeczytałam całą książkę za jednym zamachem całkowicie zapominając o otaczającym mnie świecie.
                
„Odessa i tajemnica Skrybopolis” to naprawdę niesamowity debiut. Już nie mogę się doczekać dalszych przygód Odessy. 

Polecam!


Ananaska, 15 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Egmont.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz