tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 8 października 2013

"Magiczne drzewo : gra" - Andrzej Maleszka - recenzja

Wyobraź sobie drzewo. Drzewo, mające w sobie wielką moc, o której nie wie nikt. Dlatego też, zostaje ono po prostu ścięte. I podzielone na setki rzeczy, jednak każda z nich posiada niezwykłą moc spełniania marzeń. Co ty byś zrobił, gdybyś miał w ręku taki przedmiot?

"Gra" Andrzeja Maleszki czyli piąty tom "Magicznego drzewa". Premiera za miesiącW piątej części, bijącej rekordy popularności na całym świecie, serii "Magiczne drzewo" pt. "Gra", Kuki, Gabi, Blubek oraz Budyń muszą zmierzyć się z … klonem Kukiego (znów). Tak, sobowtór chłopca powrócił i szuka nowego, magicznego przedmiotu, który mógłby spełniać jego żądania.

Klon dokonuje włamania, chcąc zdobyć magiczny przedmiot. Jednak ochrona płoszy go, wskutek czego sobowtór gubi niezwykłą rzecz. Pozostaje tylko jeden problem.
Ochroniarze rozpoznają prawdziwego Kukiego jako groźnego włamywacza. Chłopiec nie ma jak udowodnić, że to Ikuk(klon) popełnił przestępstwo, nie Kuki. Nawet Czerwone Krzesło nie może go oczyścić z zarzutów, gdyż nikt nie może z niego korzystać przez najbliższy rok. (Dlaczego? Zapraszam do książki, aby się tego dowiedzieć.)

Chłopiec wraz z przyjaciółmi, rozpoczyna niebezpieczny pościg za klonem, w czasie którego znajduje tajemniczą, czerwoną kostkę. Przedmiot posiada trzy ścianki z cyfrą jeden i trzy z szóstką. Jednak jakie są magiczne właściwości kostki? Czy na pewno jakieś ma? A może to zwykła zabawka? Takie pytania zadają sobie dzieci, gdy znajdują ten przedmiot. Jednak jest ktoś, kto udzieli im paru odpowiedzi, choć ten ktoś nie jest ani zbyt ludzki, ani uczciwy… Jest to robot-skorpion Korto, poszukiwacz magicznych przedmiotów, pracujący dla Ikuka. Przyjaciele postanawiają zabrać go ze sobą, aby dowiedzieć  się czegoś więcej o kostce. Jednak czy Korto jest na tyle godny zaufania?

Książka ,,Gra’’ jest piątą częścią serii ,,Magiczne Drzewo’’. Jest napisana prostym językiem, a akcja toczy się szybko. Jestem jednak zupełnie nową czytelniczką przygód Kukiego czy Gabi. Czytałam tylko pierwszą część serii, i to parę lat temu, więc w sumie na piątą część patrzę z perspektywy kogoś nieznającego bohaterów i ich losów. Brakowało mi przez to nieco dokładniejszego przedstawienia postaci oraz ich wcześniejszych przygód. Chociażby poprzez krótkie wprowadzenie, w postaci kilku zdaniowej wypowiedzi opisującej poprzednie wydarzenia z życia głównych bohaterów. Już to uzupełniłoby mi ten ,,niedosyt’’ wiedzy o przyjaciołach.

Uważam, iż ,,Gra’’ zaadresowana jest do nieco młodszych czytelników, choć i starsi znajdą w niej coś dla siebie. Ogólnie książka oceniam jako dobrą. Jest w niej mnóstwo magicznych zdarzeń. Została ukazana też siła przyjaźni Kukiego, Gabi, Blubka i nawet Budynia. Dlatego zapraszam do przeczytania piątej części tej serii, zwłaszcza stałych czytelników, gdyż myślę, iż będzie im się lepiej czytało tę powieść, niż tym, którym wcześniejsze przygody bohaterów są  obce.Książkę stworzył Andrzej Maleszka, urodzony w Poznaniu, reżyser, scenarzysta i pisarz. Jest nagradzanym wieloma nagrodami, cenionym twórcą.

Zapraszam do odwiedzenia pierwszej polskiej strony poświęconej serii Magiczne Drzewo: www.magicznedrzewo.com .

Katia, 13 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak.

3 komentarze:

  1. Nowa książka Maleszki!? To ja widoczniej jestem do tyłu... Przeczytałam na razie 4 części. Za piątą się już zabieram :-)

    Zapraszam do mnie w wolnej chwili: http://kacik-naszych-ksiazek.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Z 7 letnią córką czekałyśmy niecierpliwie na kolejną część przygód Kukiego i jego przyjaciół. U nas cała rodzina(czytam na głos) jest ciekawa co dalej ;) Te książki ma jedną wadę czytając je nie ma gdzie się zatrzymać, bo tyle się dzieje, że wszyscy chcą wiedzieć jak to się skończy ;) Polecam gorąco!

    OdpowiedzUsuń