tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 8 października 2013

"Pamiętnik nastolatki 4" - Beata Andrzejczuk - recenzja

Pamiętnik nastolatki 4 - Beata AndrzejczukKolejny rok z Natką!

Natka dostała się do wymarzonego liceum, chodzi do klasy sportowej z Donią i Blanką - najlepszymi przyjaciółkami. Bardzo była szczęśliwa, że się dostała, 'czekała' na wyniki rekrutacji z Maksymem, który wieczorem przeddzień wyników rekrutacji, niespodziewanie zapukał do drzwi mieszkania Natki. Zaczęły się dla Natki upragnione wakacje, każdy dzień spędzała z ukochanym i były to dla niej cudowne chwile. Ale wszystko się po pewnym czasie kończy, trzeba wrócić do szkoły. Zapomnieć o wakacjach i skoncentrować się na nauce.
Liceum! Nowy rok, nowa szkoła, nowi przyjaciele, wszystko nowe!
Jak będzie w tym roku?

Związek z Maksymem kwitnie! Natka ma najlepszego chłopaka na świecie, o takim większość dziewczyn może tylko pomarzyć. Opiekuńczy, pomocny i do tego tak mega przystojny! Ach... Lecz Natka musi uważać, Maksym wpadł nie tylko jej w oko, ale również innym dziewczynom, a co najgorsze najlepsza przyjaciółka Natki – Donia podkochuje się w Maksymie. W każdej wolnej chwili chce się z nim spotykać, prosi go o pomoc w zadaniach i o inne rzeczy, co bardzo denerwuje Natkę. Maksym nie zgadza się na to, bo nie chce, aby Natka była zła czy zazdrosna. Dodatkowo Donia w czasie wakacji wpadła w naprawdę złe towarzystwo, zaczęła pić, palić, zapomina o szkole, zadaniach.

Co się stało z dawną Donią?
Czy ona jeszcze kiedyś wróci?

W nowej klasie Natki od pierwszego dnia zaczęły się konflikty w związku z tym, że jeden z kolegów dziewczyny – Krzysiek jest harcerzem i udziela się w wielu akcjach charytatywnych, z czego drwi i naśmiewa się Damian. Wiele razy obrażał go na forach internetowych. W szkole cała społeczność uczniowska wie o ich sprzeczce, sądzi, że prowodyrem był Krzysiek. Harcerz nie może sobie z tym poradzić, przestaje przychodzić do szkoły, cała ta sprawa trafia do pani dyrektor. Podczas rozmowy z klasą wszyscy boją się powiedzieć jak jest naprawdę, bo boją się Damiana. Jedyną, odważną osobą jest Natka.

Czy coś się jej stanie ponieważ powiedziała prawdę?
Jak zareaguje Damian?
Kiedy skończy się ta cała dziecinada?

Monika – koleżanka z klasy Natki, zorganizowała małą imprezę, wiele osób zostało u niej na noc, bo mieszka na wsi i był spory problem z powrotem do Wrocławia. Spóźniona na imprezę weszła Donia, już lekko pijana, przyniosła własny ekwipunek i upiła się prawie do nieprzytomności. Wszyscy uczestnicy imprezy proponowali jej powrót do domu w towarzystwie kolegów z klasy lecz ona chcąc wykorzystać sytuację szantażuje całą grupę - chce, aby do domu odprowadził ją Maksym i nikt więcej.

Jaką decyzję podejmie Maksym?
Czy zostawi Natkę i bez żadnych wyrzutów sumienia odprowadzi Donie?

Nie wszystko układa się tak jak by chciała Natalia - będąc u Maksyma znajduje chustkę Doni. Dowiaduje się również, że przyjaciółka spędziła u chłopaka noc. Jej ukochany wyjeżdża na święta do ojca do Stanów, a ona w tym czasie dowiaduje się o strasznych rzeczach m.in. o Doni i Maksymie. W czasie Sylwestra Natka całuje się z Jackiem, co kątem oka zauważa Doni.
Czy wszyscy będą o tym wiedzieć?
Czy Maksym dowie się o tym incydencie?
Czy dzięki temu Doni uda się odbić Maksyma Natce?

Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w książce Beaty Andrzejczuk, którą bardzo serdecznie chciałabym Wam polecić. Zbliżają się długie jesienne wieczory, kiedy jeszcze jest za wcześnie aby iść spać, a nie chce się już uczyć, bo ile można? Wtedy radzę wziąć tę przemiłą lekturę do ręki wraz z kubkiem gorącej herbaty z cytryną, usiąść w fotelu i zagłębić się w książce.

Z jednej strony nie mogę się doczekać, kiedy przeczytam kolejne części, ale z drugiej, po skończeniu całej serii, będzie mi przykro, że skończyłam moją przygodę z Natką i innymi bohaterami.
Po raz kolejny bardzo dziękuję Pani Beacie, za tak wspaniałą książkę, wiele ona mnie nauczyła.  
Gratuluję, tak wielkiego sukcesu. Kończąc tę recenzję już biorę do ręki kolejną Pani książkę.

Pozdrawiam wszystkich czytelników i życzę miłego czytania!

Klaudii, 14 lat

Książka ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Rafael.

4 komentarze:

 1. Moja ulubiona seria... :) Przeczytałam już wszystkie części, tylko żałuję, że na pewno nie będzie już następnych :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no niestety :( lecz, może znajdziesz równie ciekawy pamiętnik? jeśli tak, to poinforumuj mnie o nim, bo z chęcią przeczytam ;D

   Usuń
 2. Bedzie KPN-Julia,o kuzynce Natalii,także w postaci pamiętnika,mają się pojawić Natalia i Maksym i inne osoby z Pamiętnika Nastolatki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak wiem, ale ukaże się dopiero wiosną 2014 roku, a do tego czasu, chciałabym przeczytać jeszcze jakiś inny pamiętnik. choć postać Natalii, najbardziej mnie interesuję, nie mogę się doczekać KPN, trzymam kciuki, by było on tak samo ciekawy jak PN :)

   Usuń