tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 22 października 2013

"Wyznania magika" - Darren Brown - recenzja

Wyznania magika - Derren BrownZanim zacznę właściwą recenzję, słów kilka o tym dlaczego w ogóle wziąłem tę książkę do recenzji. Otóż powód jest stosunkowo banalny - rozpoznałem autora; większość z nas ma swoich ulubionych pisarzy, bądź tych, których czyta. Ktoś mógłby zadać teraz pytanie po co o tym najbardziej znanym powodzie pisać? 

Może dlatego, że znałem Derren'a z zupełnie innej strony, a mianowicie jako showman-a, który prowadził kilka programów w brytyjskim BBC powiązanych z iluzjami i sztuczkami m. in. "Tricks of mind", które mnie osobiście urzekły. To co go natomiast wyróżniało od wszystkich ulicznych magików, to ogromna wiedza na temat psychologii, a także matematyki. Będąc osobą z fotograficzną pamięcią Derren ma potencjał, który posiada niewiele osób na ziemi. Bardzo często dyskutując  o osobach z tego rodzaju pamięcią, poruszany jest problem, w jakim procencie wykorzystujemy nasze mózgi. Ja osobiście uważam, że ten Magik posługuje się niewyobrażalnymi pokładami tego narządu. Żeby zbytnio nie odbiegać od samej recenzji dodam tylko, że w książce Derren bardzo często nawiązuje do swojego życia, do tego co sprawiło, że tak a nie inaczej rozwinęły się jego predyspozycje. 

Pozycja ta jest bardzo ciekawą wędrówką w zakamarki głowy Browna, pokazuje nam on jak z jego perspektywy wyglądają widzowie. Co musi zrobić, żeby ich oczarować, z czym każdy magik musi się zmierzyć, żeby stać się prawdziwym artystą. Jest to naprawdę interesująca lektura pokazująca bardzo różne punkty widzenia nie tylko sytuacji powiązanych z iluzjami ale sytuacji dotyczących zwykłego życia. 

Jako psycholog Derren odsłania nam kulisy ludzkiego myślenia, które przez większość czasu sprowadza się jednak to podążania za schematami. Dlatego tak łatwo nas oszukać :). Żeby nie wystawiać tylko jednej wielkiej laurki książce to dodam, że pojawiają się w niej krótkie wstawki światopoglądowe samego autora, które nie do końca są zgodne z moimi, ale nie przeszkadza to w ogólnym odbiorze lektury. Dla tych, którzy znają Magika i chcieliby się z tej książki dowiedzieć jak dokonał swoich największych trików mam nie najlepsze informacje. Jak zwykle Iluzjonista nie może odsłonić całej prawdy. Derren podał nam w swojej książce kilka wskazówek z czego korzysta przy tworzeniu iluzji, na czym opiera się psychika widza, jak wykonuje się prostsze sztuczki natomiast nie wyjawił jak zrobić przekręt w totolotka czy jak oszukać ruletkę. Kto wie może dowiemy się tego w następnej książce.

Serdecznie polecam!

Deaveroman, lat 20

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarna Owca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz