tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 13 listopada 2013

"Balbinka..., Tymek..." - Iwona Czarkowska - recenzja

Iwona Czarkowska jest autorką książek dla dzieci, pt. „Balbinka pechowa anielinka” oraz „Tymek, magik czy anielinek?”, które wchodzą w skład serii „Anielscy z Niebieskiego”. Pisarka jest z wykształcenia dziennikarką i debiutowała w 2005 roku opowiadaniami w „Świerszczyku”.

Balbinka, pechowa anielinka - Iwona CzarkowskaBohaterką „Balbinki pechowej anielinki” jest mała dziewczynka, kilkuletnia mieszkanka miasteczka o nazwie Niebieskie. Nie jest to zwyczajne miasteczko, ani zwyczajni mieszkańcy. Mają oni cechy ludzi, mieszkają w domach, chodzą do szkoły i pracują. Ale dorośli mieszkańcy,  czyli Anielscy – tak siebie nazywają – często wyjeżdżają i pomagają ludziom na całym świecie. Ogłaszany jest wówczas alarm pierwszego, drugiego, trzeciego a nawet czwartego stopnia. Balbinka, z racji tego, że jest jeszcze anielskim dzieckiem czas spędza głównie w domu i w szkole. Życie anielinki nie jest pozbawione problemów, mianowicie Balbinka jest bardzo przesądna, boi się potworów i w szkole nie najlepiej jej się wiedzie. Jest nawet obawa, że w tym roku nie otrzyma błękitnych skrzydeł. Tak, tak .. skrzydeł, bo anielinki posiadają małe skrzydełka na plecach. Ich kolor uzależniony jest od wieku, płci czy też zasług. Balbinka, tak jak wszystkie maluchy w Niebieskim jest posiadaczką białych skrzydełek i marzy o niebieskich.
Rodzice Balbinki musieli wyjechać, gdyż został ogłoszony alarm trzeciego stopnia, a opiekunką anielinki została Analogia Miętusik. Nowa opiekunka oraz Żurawiusz Mrówka nie są anielskimi, ale to dzięki nim Balbinka przeżywa niesamowite przygody. W książce występuje wiele ciekawych postaci, o fascynujących imionach – Melania Koklusz, Zofia Anielska-Pieróg, Antoni Kajetan Anielski-Zaneta czy też Szamponi Gzik. Anielscy i nie tylko oni, mają wpływ na przygody Balbinki, ale kluczową postacią jest Anatol Pech.
Kim jest chłopiec?  
Jakie przygody przeżyje anielinka?   
Czy Balbince uda się otrzymać upragnione błękitne skrzydła?

Tymek, magik czy anielinek - Iwona CzarkowskaDrugą częścią serii „Anielscy z Niebieskiego” jest książka, pt. „Tymek, magik czy anielinek?” Tym razem bohaterem utworu jest pechowy anielinek Tymek. Jego wielkim marzeniem jest posiadanie umiejętności czarowania i zostania wielkim magikiem, jak Jogurtus Karambola. Tymek jest słabym uczniem – tabliczka mnożenia w ogóle nie wchodzi mu do głowy – i pragnie czymś się wyróżniać na tle klasy. Wydaje się, że szczęśliwym zbiegiem okoliczności ma szansę nauczyć się prawdziwej magii. Przez przypadek stał się posiadaczem książki z zaklęciami i nawet zaczął czarować. 

W Niebieskim dzieją się dziwne rzeczy, Tymek zamienia psa w królika, sprawia, że nie ma sprawdzianu z matematyki, wyczarowuje zupę jarzynową zamiast pizzy. Wiele dziwnych rzeczy dzieje się odkąd mały anielinek złamał skrzydło – i to dwukrotnie! – i zaczął czarować.
Jaka rolę odegra w książce prapradziadek Bazyli?
Ile było białych królików ze śmieszna plamką pod prawym, nie – pod lewym okiem?
Co znaczy zaklęcie ASADODE TERNERA CON SETAS?
Czy Tymek nauczy się tabliczki mnożenia?

Serdecznie zachęcam wszystkie dzieci do zapoznania się z książkami opisującymi przygody Balbinki i Tymka. To fascynująca lektura, która pobudzi wyobraźnię dzieci. Małe anielinki, mają szansę by stać się ulubionymi bohaterami małych czytelników. Anielinki mają zalety, ale też i wady, przez to stają się bliskie wszystkim dzieciom.

Okładki książek są bardzo ładne, kolorowe, przedstawiające głównych bohaterów w typowych dla nich okolicznościach. Jedynie co mi przeszkadzało, to czarno-białe grafiki wewnątrz książki. Uważam, że lektura byłaby jeszcze przyjemniejsza, gdyby wszystkie ilustracje były barwne.

Serdecznie zachęcam dorosłych, aby zaproponowali dzieciom przeczytanie książeczek „Balbinka pechowa anielinka” oraz „Tymek, magik czy anielinek?Iwony Czarkowskiej. Małym czytelnikom polecam zaś, powyższe lektury, gdyż z pewnością się nie zawiedziecie!


Tilia, 16 lat

Książki ukazały się nakładem Wydawnictwa MUZA. 

  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz