tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 22 listopada 2013

"Truskawkowe pola" - Jordi Sierra i Fabra - recenzja

Truskawkowe pola - Jordi Sierra i Fabra
"Pozwól, że cię ze sobą zabiorę,
Bo idę na Truskawkowe pola.
Nic nie jest prawdziwe,
I nie ma się czym przejmować.
Truskawkowe pola na zawsze"
            -  The Beatles „Strawberry Fields Forever”

Jordi Sierra i Fabra to jeden z najpopularniejszych pisarzy hiszpańskich. „Truskawkowe pola” ukazały się w 7 milionowym nakładem w Hiszpanii oraz zostały przetłumaczone na 25 języków. A w Polsce książkę tą wydało wydawnictwo Akapit Press.

Grupa przyjaciół: Santi, Maximo, Raul, Cinta i Luciana. Jak tysiące nastolatków wybrali się na piątkową dyskotekę w Hiszpanii, aby dobrze się bawić i odstresować. Jednak… coś poszło nie tak. Luciana nad ranem trafia do szpitala w ciężkim stanie – zapada w śpiączkę. Jej przyjaciele obwiniają się nawzajem, a Eloy (chłopak Luciany) wraz z policją szukają winnego.
Luciana Salas była normalną, spokojną dziewczyną oraz mistrzynią szachową. 

Czy ta nierówna rozgrywka zakończy się zwycięstwem Luciany?  
Kto wykona ostateczny ruch?

Książkę czyta się naprawdę szybko – równie szybko jak dzieje się akcja. Kolejne zdarzenia opatrzone są godziną, co powoduje iż wszystko toczy się w zawrotnym tempie (w ciągu zaledwie jednego dnia). Czytelnik ma wrażenie, że jest w samym centrum wydarzeń, mało tego, że również próbuje rozwiązać wraz z przyjaciółmi zagadkę przyczyny stanu Luciany.

Okładka książki, moim zdaniem jest jej słabym punktem. Sugeruje zbyt dziecinną treść w porównaniu z tym co naprawdę zawiera. Z drugiej strony jednak oddaje problematykę tegoż dzieła, co trochę zmniejsza w moich oczach ten minus. 

Polecam wszystkim nastolatkom bo może dzięki tej właśnie książce będzie mniej takich wypadków. Mam nadzieję, że „Truskawkowe pola” wniosą coś do życia każdego kto sięgnie po tę tekturę i chociaż na chwilę skłoni się do refleksji nad światem pełnym używek i wszelakich pokus.


                                                                                                          Lucinda, 17 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Akapit Press. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz