tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 2 stycznia 2014

"Sekundnik" - Barbara Stenka - recenzja

Sekundnik - Barbara Stenka
Wielu z nas narzeka na swoich rodziców. Powody są różne… Błahe, takie jak np. sprzątnięcie pokoju przez mamę czy ciągłe zaganianie do nauki przez tatę. Są jednak sytuacje, że to ciągłe narzekanie naszych rodziców są jak muzyka dla ucha… byleby tylko byli przy nas i nas kochali…


Piętnastoletnia Ara mieszka w ,,złej dzielnicy”. Codziennie widzi pijaków, słyszy krzyki zza drzwi sąsiadów, obserwuje dzieci bawiące się obok śmieci, które wypadły z śmietnika. Jej matka ciągle na nią krzyczy, obraża ją, nazywa zakałą rodziny, nie pozwala na nic. Ojciec jest bierny. Patrzy w telewizor, a w ręku dzierży piwo. Jej 9 – letni brat Jarek również sprawia jej wiele przykrości. W szkole dziewczyna nie ma przyjaciół. Jest samotna.
     
Jedyną rzeczą, która sprawia jej przyjemność to projektowanie zegarków. Zwłaszcza wskazówek, a najbardziej sekundników. Uwielbia ich kształty oraz to, że widać czas, który one mierzą. Nie to co minutniki czy ,,godzinniki”. Pewnego dnia wracając do domu widzi jak pewien chłopak jest bity. Powinna zareagować, ale ona tylko stoi. Jednakże napastnicy uciekają. Dziewczyna przygląda się ofierze i nie może uwierzyć własnym oczom. Ten chłopak wygląda jak dziewczyna!!! Ma różowy podkoszulek i kolorowe spodnie. Na domiar złego na koszulce na cekinowe usta. Ara ucieka do domu.

Parę dni później, znów spotyka TEGO CHŁOPAKA. Okazuje się, że ma na imię Leon i przeprowadził się niedawno. Od słowa do słowa nawiązuje się między nimi przyjaźń. W tym samym czasie matka Ary znika. Zaburza to cały rytm funkcjonowania rodziny, bo choć ciągle narzekała to przecież też gotowała obiady, prała i sprzątała. Dzieci bardzo się boją o matkę, a ojciec w ogóle nie przejmuje się nagłym zniknięciem żony. Po paru dniach ,,głowa rodziny” wraca. A potem znowu to samo. Ara postanawia śledzić matkę i poznać jej sekret. Leon postanawia jej pomóc.

    Co odkryje Ara?
    Czy starczy jej odwagi?

 ,,Sekundnik” to zdecydowanie książka, którą powinien przeczytać KAŻDY. Przynajmniej na chwilę można się też zastanowić nad własną rodziną. Dzieci docenią swoich rodziców, a rodzice dzieci. Tak, tak, to też obowiązkowa powieść dla dorosłych ;). W ukazanych postaciach można znaleźć wiele cech, które sami posiadamy, a nie zawsze są  one dobre. Warto spróbować zmienić parę rzeczy, bo niewykluczone, iż jakość atmosfery w domu radykalnie się poprawi.

Autorka ,,Sekundnika” to Barbara Stenka. Jest ona również poetką, autorką scenariuszy i piosenek. To laureatka wielu konkursów: im. Jana Brzechwy, Festiwalu Piosenki Aktorskiej i wielu innych. Otrzymała także wyróżnienie w konkursie Książka Roku 2011 Polskiej Sekcji IBBY.

Moim zdaniem, ,,Sekundnik” to książka doskonała zwłaszcza teraz, na święta. Będzie teraz więcej spokoju i czasu, by móc zachwycić się tą historią. Na zachętę powiem Wam jeszcze, że zakończenie zdziwi was, oczaruje i rozśmieszy.
   

Gorąco polecam!!!

Nikki, 15 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Literatura.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz