tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 20 stycznia 2014

"Ziarna Ziemi" - Michael Cobley - recenzja

Ziarna Ziemi - Michael Cobley
"Ziarna Ziemi" napisane przez Michaela Cobleya to pierwszy tom cyklu "Ogień ludzkości". Książka to typowa powieść science fiction.


Akcja dzieła ma miejsce około 2200-2300 roku, głównie na planecie Darien, ale momentami na Ziemi oraz w odległych galaktykach. Postacie reprezentują różne rasy. Ludzie: Teo, Greg, Robert, Kao Czi; Ulepszona: Catriona i uczony Uovo: Chel. 

Wszystkie wydarzenia w książce wiążą się bezpośrednio z którymś z tych głównych bohaterów. Teo - żołnierz, major, stara się, aby na lesistym księżycu Darien panował pokój. Greg to naukowiec i badacz, który szuka pozostałości po starożytnych kulturach. Robert - polityk, posiada osobistą sztuczną inteligencję, co przysparza mu wielu wrogów. Kao Czi to człowiek podróżujący przez galaktyki i mający niebezpieczne przygody. Nieudana Ulepszona Catriona jest zakochana w Gregu, a Uovo Chel przygotowuje się do przepoczwarzenia. 

Co łączy te wszystkie postacie? Dowiecie się, jeśli przeczytacie powieść.
   
Szczerze powiedziawszy trochę zawiodłam się na "Ziarnach Ziemi". Już na początku zostajemy pogrzebani tysiącami faktów, wydarzeń, historii, opowieści. Jest to męczące. Nie ma jakiegoś łagodnego wprowadzenia czy wytłumaczenia, o co chodzi, a akcja zaczyna się od razu pełnią wymiaru. Poza tym opisy ciągną się w nieskończoność, czy to opisy broni, czy lasu, czy kosmitów. Mimo to jednak ostatecznie można stwierdzić, że dzieło jest ciekawe, na początku nudne, ale coraz bardziej "wciąga", a na końcu nie da się już oderwać.

Polecam tę książkę tylko miłośnikom science fiction, bo inni na pewno zniechęcą się nudnym początkiem i długimi opisami oraz ciągłymi scenami typowymi dla tego gatunku.

Cavallo, 14 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa MAG.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz