tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 31 marca 2014

"Arcanus Arctica" – Dariusz Pawłowski - recenzja

Dariusz Pawłowski. Warszawiak. Ekonomista, wiele lat przepracował w sektorze IT jako programista bez danych. Jedna z największych pasji w jego życiu? Podróże. Odwiedził już Afrykę, Azję Centralną, Kaukaz oraz Bliski Wschód. Uprawia biegi przełajowe i kolarstwo górskie.

Arcanus Arctica - Dariusz Pawłowski1981. Wiele wątków, bohaterów, intryg. Na stacji antarktycznej dowodzonej przez Henryka Arctowskiego, dochodzi do nieszczęśliwego wypadku. Jeden z jego kolegów ginie. Jednak lekarz stwierdza, iż to nie był przypadek. Doszło tu do morderstwa.
Krąg podejrzanych jest niewielki. Do stacji ludzie z zewnątrz praktycznie nie mają dostępu. Kto zabił? Profesjonalny lekarz, współlokator ofiary, a może ktoś jeszcze inny? Arctowski usilnie poszukuje odpowiedzi na te pytania. Musi się pośpieszyć. Wśród nich jest szaleniec, zabijający z zimną krwią ludzi, których widzi na co dzień. A ofiar przybywa.

Tymczasem w Polsce rozgrywa się inny dramat. Wprowadzony zostaje stan wojenny.
Jak potoczą się dalsze losy Polaków odizolowanych od świata na Antarktydzie? 
Jak poradzą sobie ich rodziny w zmaganiach z nową, przerażającą rzeczywistością?

Arcanus Arctica. Tu są odpowiedzi.

Szczerze mówiąc, bardzo ciężko jest jednoznacznie ocenić tę książkę. Ma plusy, takie jak ciekawy pomysł, czy kryminalny wątek, ale i minusy, takie jak długie, nie zawsze dobrze skonstruowane zdania, utrudniające lekturę. Sam początek również nie zapowiadał dobrej książki. Był dosyć… niepokojący, dziwny, nie na miejscu? Trudno znaleźć odpowiednie określenie. Dopiero później akcja zaczęła się rozkręcać, ukazując całą jej złożoność. Czytając tę książkę, trzeba się skupić, by dostrzec co łączy jedno wydarzenie z drugim. Jednak pod koniec wszystko łączy się w miarę logiczną całość.

Jaką więc dać ogólną ocenę książce? To trudna decyzja, lecz myślę, iż jest to w sumie dość dobra, przemyślana powieść posiadająca zarówno zalety, jak i wady. Czyni ją to ciekawą pozycją zarówno dla krytyków, jak i dla zwykłych czytelników. Interesująco prowadzona narracja to duży plus.
Reasumując, polecam ,,Arcanus Arctica’’ fanom literatury sensacyjnej, kryminalnej, a nawet przygodowej. Myślę, iż może wywołać ona wiele emocji. Jestem również ciekawa, jak tę książkę ocenią inni czytelnicy.


Katia, 13 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Novae Res. 

1 komentarz:

  1. Super! Bardzo klimatyczna, nieprzewidywalna i czasami miesza kilka gatunków literackich.
    Również polecam.
    J., lat 17.

    OdpowiedzUsuń