tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 6 marca 2014

"Doktor Sen" - Stephen King - recenzja

„Doktor Sen” to druga, wydana w 2013 roku powieść Stephena Kinga. Jest w niej jednak coś wyjątkowego i zwracającego uwagę, ponieważ jest to kontynuacja kultowego „Lśnienia” – jednaj z najlepszych książek Kinga. 

Mały Danny dorasta, i nie omijają go  trudności z tym związane, mimo, że i tak swoje już wycierpiał. Niespokojne życie sprowadza go wreszcie do małego miasteczka w New Hampshire, gdzie zaczyna leczyć swoje uzależnienie od alkoholu, ale też wymęczoną duszę. Zatrudnia się przy prowadzeniu mini-pociągu, a także w hospicjum, gdzie pomaga ludziom spokojnie przechodzić na drugą stronę. Jego niezwykłe moce budzą się do życia po latach, w których tępił je wódką. 

Tak jak Dan swego czasu trafił pod skrzydła Dicka Halloranna, wtedy gdy najbardziej tego potrzebował, tak teraz bierze pod swoją opiekę dojrzewającą dopiero Abrę.  Ogromna moc jaśnienia dziewczyny, przyciąga bowiem niepowołane osoby. Prawdziwy Węzeł to grupa pozornie nieśmiertelnych stworzeń, żywiących się mocami osób jaśniejących, a dziewczynka jest dla nich smakowitym kąskiem. Dan nie pozostanie bierny wobec takiego zagrożenia.


„Doktor Sen” to całkiem udana kontynuacja „Lśnienia”, chociaż brakuje mi pewnego klimatu towarzyszącego starszej z książek. King jednak zawsze proponuje w swoich pozycjach coś ciekawego dlatego warto wybierać jego książki spośród podsuwanych nam obecnie przez wydawnictwa propozycji. Wydaje mi się że „Doktor Sen” jest od „Lśnienia” w pewien sposób trochę "łatwiejszy" w odbiorze, ale możliwe, że odczucie to wiąże się z tym, że akcja toczy się w aktualnym czasie, w którym orientuję się najlepiej. 

Książkę polecam oczywiście fanom Kinga, jak i tym, którzy sięgnęli tylko po „Lśnienie”. Warto dowiedzieć się co autor przygotował swojemu staremu bohaterowi w nowej części. Kiedy już wkręcicie się w życie Dana, nie tak łatwo będzie go opuścić, nawet po zakończeniu książki. 

TUTAJ możesz obejrzeć trailer do książki.

Ciri, 16 lat


Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka.

2 komentarze:

  1. A czy można przeczytać książkę "Doktor Sen" bez znajomości "Lśnienia"? W internecie krążą różne, często sprzeczne opinie. Ciekaw jestem Twojego zdania na ten temat :)

    Pozdrawiam i zapraszam do siebie: http://www.fantastykaa.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Myślę że można ponieważ "Doktor" jest zupełnie odrębną historią, która tylko pojedynczymi momentami nawiązuje do "Lśnienia" i to w taki sposób, że czytelnik jest w stanie zrozumieć o co chodzi :) Ale warto przeczytać obie części bo jest to bardzo ciekawe w jaki sposób po tylu latach tworzenia zmienił się styl i pewne podejście Kinga.
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń