tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 23 maja 2014

"Dziennik duszy" - Jan XXIII - recenzja

W 2014 roku nakładem Wydawnictwa Znak ukazała się książka, pt. „Dziennik duszy”. Utwór ten ukazał się z okazji kanonizacji papieża Jana XXIII.

Dziennik duszy
Jan XXIII czyli Angelo Giuseppe Roncalli urodził się w 1881 roku we Włoszech, a zmarł w 1963 roku w Watykanie. Papież Jan XXIII miał ogromny wpływ na rozwój Kościoła. Za czasów jego pontyfikatu został zwołany II Sobór Watykański oraz wprowadził reformy w liturgii. W ciągu swojego krótkiego - bo zaledwie pięcioletniego pontyfikatu - bardzo wyraźnie zaznaczył się w historii Kościoła.

„Dziennik duszy” to zbiór osobistych notatek papieża. Jan XXIII zaczął prowadzić te zapiski w wieku 14 lat, a przerwał kilka miesięcy przed śmiercią. Czytając książkę już od pierwszych stron widać było, że Angelo Roncalli charakteryzował się ogromną wiarą, pokorą i ufnością w Boga. Autor był osobą pobożną, dążył do prawdziwego poznania Boga i do świętości.

Do sięgnięcia po tę pozycję zachęciła mnie niedawna kanonizacja papieża Jana XXIII i Jana Pawła II. O ile o Papieżu Polaku wiem dość dużo, o tyle o jego poprzedniku nie wiedziałam praktycznie nic. Chciałam dowiedzieć się czegoś więcej o tym człowieku i zrozumieć na czym polegała jego niezwykłość i świętość. Utwór ten nie zawiódł mnie. 

„Dziennik duszy” bardzo dobrze i dokładnie odwzorowuje charakter Ojca Świętego. Język w książce jest prosty i przystępny, ale utworowi należy poświęcić dość dużo czasu, aby dokładnie wczytać się i poznać życie duchowe i uczucia biskupa Rzymu. Papież w swoich notatkach przedstawia liczne przeżycia i emocje jakie nim targają. Zastanawia się nad kwestiami wiary i stara się być jak najlepszym człowiekiem.

Moim zdaniem ta pozycja jest idealna dla wszystkich, którzy chcą poznać życie świętego papieża Jana XXIII i dowiedzieć się o nim czegoś więcej. Tej pozycji nie polecałabym jednak czytelnikom, którzy lubią książki akcji, gdyż zbyt rozbudowane opisy przeżyć wewnętrznych mogą ich szybko znudzić.
Tilia, 17 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz