tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 24 czerwca 2014

"Nareszcie wyglądam jak człowiek. Opowieść Guzika" - Jerzy Kędzierski - recenzja

okladka-przod„Nareszcie wyglądam jak człowiek. Opowieść Guzika” jest to utwór napisany przez Jerzego Kędzierskiego. Autor książki jest osobą niezwykle barwną i nietuzinkową. Zajmuje się zbieraniem guzików i pocztówek, a poza tym jest bibliofilem, bukinistą, pisarzem, tłumaczem z języka czeskiego oraz paremiologiem czyli osobą zbierającą przysłowia. Nie należy również zapominać, że jest włóczęgą oraz emerytowanym autostopowiczem. Utwór został wydany nakładem Wydawnictwa Rosemaria w 2014 roku.

Autor miał bardzo dobry pomysł na książkę. Cały czas zwraca się do  pani, o której nic nie wiadomo. Opowiada jej swoje historie, mówi o przemyśleniach, wzrusza, często bawi, ale przede wszystkim zaciekawia. Chce aby pani polubiła spotkania z nim. O samym "opowiadaczu" możemy powiedzieć dość dużo. Jest to człowiek doświadczony, mądry, ciekawy z poczuciem humoru. Filozof, bajarz osoba głęboko wierząca, bystry obserwator rzeczywistości i tego co się w koło niego dzieje. Potrafi wyciągać wnioski z obserwacji ludzi, ich codziennych zachowań i przyzwyczajeń.

„Nareszcie wyglądam jak człowiek. Opowieść Guzika” to książeczka niewielkich rozmiarów, którą czyta się szybko i z ogromną przyjemnością. Króciutkie opowiadania, o których nie sposób zapomnieć i przez które przemawia doświadczenie i mądrość życiowa autora. A oto przykłady:

„Więzienia, zaręczam pani, nigdy nie są budowane na planie krzyża. Ludzie własnymi rękami wznoszą dla siebie więzienia. Cóż da się powiedzieć? Nic. Ludzie z uporem wznoszą dla siebie więzienia.”

„Wszyscy inni, młodzi i starzy, w wyborze parkowej strategii są irracjonalni. Żebrak to co innego. Żebrak ma rozum. Żebrak w parku, mając mnóstwo ludzi do wyboru, podchodzi od razu do ławki, na której chłopak całuje się z dziewczyną. Chłopak całujący w parku dziewczyną nigdy złym słowem nie odgoni żebraka. Zawsze z uśmiechem wręczy łachmycie monetę.”

Tę książkę polecam wszystkim czytelnikom. Jest to zbiór cudnych opowiadań, które czyta się z przyjemnością w ciągu jednego popołudnia, ale w pamięci zostają na długo.


Serdecznie polecam!


Tilia, 17 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Rosemaria, 
a do recenzji przysłał nam ją autor. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz