tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 11 września 2014

„Burza Słoneczna” - Asa Larsson – recenzja

Asa Larsson to jedna ze współczesnych autorek kryminałów, dobrych kryminałów. Ukończyła studia prawnicze, jest matką dwójki dzieci i aktualnie mieszka niedaleko Sztokholmu. Swoje rodzinne miasto – Kiruna – w kryminałach naznaczyła falą zabójstw. Mogło być to celowe, autorka zdążyła bardzo dobrze poznać tę miejscowość. Jej powieści są bardzo popularne na całym świecie - całkowicie zasłużenie.

„Jeśli chcesz dowiedzieć się prawdy o autorce, przeczytaj jej pierwszą książkę”.
 ~Asa Larsson

Burza słoneczna - Åsa Larsson„Burza Słoneczna” rozpoczyna się bardzo interesującym wierszem Gorana Sonnevi „Niedokończony język”. Już sama jego tajemniczość przekonała mnie do poznania tego kryminału. Pierwszą rzeczą, która przykuła moją uwagę jest zapis wstępu rozdziałów książki. Pierwszy z nich Larsson zatytułowała: „ I nastał wieczór i poranek – dzień pierwszy”, następnie dzień drugi i tak dalej. Myślę, że te wstępy nie są przypadkowe – zamordowany za życia był duchownym, bardzo się udzielającym, a ludzie lgnęli do niego jak pszczoły do miodu.

Wpatrzeni w Wojciecha Strangarda jak w obrazek nie zauważyli niczego niepokojącego. A wiele takowych rzeczy było, o czym przekonała się prawniczka Rebeka Martinsson mająca niegdyś bardzo bliską relację z duchownym. Siostra zamordowanego kiedy tyko dowiedziała się o śmierci brata zwróciła się właśnie do dawnej przyjaciółki, z którą nie utrzymywała kontaktu. Rebeka oczywiście nie miała nic przeciwko i następne dni spędziła z Sanną, apelując o jej niewinności – była o niej bowiem przekonana.
Ale kiedy czas mijał, a sprawców nie znaleziono, na pierwszy ogień poszła oczywiście Sanna.

Czy siostra Wojciecha okaże się winna?
Czy Rebeka rozwiąże zagadkowe morderstwo duchownego?
Jaką cenę poniesie młoda prawniczka za doszukiwanie się prawdy?

„Burza słoneczna” to jedna z książek bestsellerowego cyklu powieści Asy Larsson nagrodzonego trzykrotnie przez Szwedzką Akademię Kryminału – według mnie należycie.
Książkę tę polecam szczególnie wielbicielom kryminałów (sama uwielbiam tego typu powieści) wiem, że się nie zawiedziecie. Myślę, że spodoba się również innym, którzy dopiero wkraczają w świat książek w takim klimacie. Polecam!


Domina Nigrum, 13 lat


Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego, 
a do recenzji otrzymaliśmy ją od Księgarni Matras.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz