tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 15 września 2014

„W krainie czarów” - Sylwia Chutnik – recenzja

Sylwia Chutnik  to jedna z najbardziej uznanych pisarek polskich, a na koncie ma już wiele tytułów, kilka z nich to: „Kieszonkowy atlas kobiet”, „Dzidzi” czy „Cwaniar”. Została dwukrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike, jest też prezeską Fundacji MaMa. Jej kolejna książka ma ukazać się już w 2015 roku nakładem wydawnictwa Znak Literanova.

W krainie czarów - Sylwia Chutnik„W krainie czarów” to specyficzna książka, dająca wiele do myślenia. Widać, że autorka posiada umiejętność ogromnego wczucia się w bohaterów, wykazuje wiele empatii, jakby właśnie to przeżywała. Książka to nie jedna historia – to zbiór opowiadań, które namawiają do refleksji i  zastanowienia się nad wieloma ważnymi sprawami.

Dzieciństwo – dorosłość, kiedy pojawia się bariera między tymi dwoma światami? Wraz z dniem osiemnastych urodzin? Wcześniej? A może dużo później? Tak naprawdę ten temat jest bardzo trudny. Nikt nie chce wychodzić z radosnego, beztroskiego świata, by zmienić się w odpowiedzialnych i dojrzałych ludzi. Ale czasem po prostu nam już nie wypada.

Ludzie, których historie są opisane w tej książce są zwyczajni, tacy, jakich spotykamy na ulicy, ale ich życie jest nafaszerowane trudnymi decyzjami, niecodziennymi sytuacjami, a ich życie nie przestaje zaskakiwać. Nigdy przecież tak naprawdę nie wiadomo kim jest czterdziestoletnia kobieta stojąca za tobą w kolejce.

Książka daje pretekst do refleksji i zaskakuje stylem. Napisana w wyszukany, ale jednocześnie prosty sposób, pokazuje niezwykły wkład autorki. Ale czy mi się podobała? Czy wracałam do niej z chęcią? Średnio. Z jednej strony byłam ciekawa co zdecydują bohaterowie, a z drugiej trochę mnie przytłoczyła. Zdecydowanie za dużo opisów i za mało dialogów, przez to było monotonnie, przynajmniej dla mnie.

Polecam ją przede wszystkim wielbicielom opisów i książek skłaniających do refleksji. Wam na pewno się podoba JDomina Nigrum, 13 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz