tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 16 stycznia 2015

"Brudny szmal" - Dennis Lehane - recenzja

W 2014 roku nakładem Wydawnictwa Prószyńki i S-ka ukazała się książka Dennisa Lehane'a, pt. „Brudny szmal”. Dennis Lehane jest amerykańskim pisarzem, autorem dziesięciu powieści, między innymi „Nocnego życia, „Mili księżycowego światła”, „Gdzie jesteś, Amando?”, „Rzeki tajemnic”, „Wyspy tajemnic” i „Miasta niepokoju”.

Okładka książki Brudny szmalGłównym bohaterem kryminału jest Bob Saginowski, mężczyzna w średnim wieku, samotny, skryty i małomówny. Pracuje w barze, który kiedyś należał do kuzyna Marva. Kilka lat temu został on przejęty przez gang zajmujący się praniem brudnych pieniędzy i narkotykami.
Bob jest człowiekiem łagodnym, wierzącym, regularnie odwiedzającym kościół Świętego Dominika, do którego niezmiennie uczęszcza od kilkudziesięciu lat. Jego życie zmienia się tuż przed Bożym Narodzeniem, kiedy najpierw w kuble na śmieci znajduje pobitego szczeniaka pitbulla a następnie poznaje młodą kobietę Nadię.

Goście baru często wspominają Richie Whelana, którego ksywka brzmiała Dawne Czasy, zaginionego dziesięć lat temu mężczyznę. Do morderstwa Whelana przyznawał się psychopata i morderca Eric Deeds, to również on skatował szczeniaka Rocco.

W powieści występuje również policjant Torres, nieudacznik i frustrat, podobnie jak Bob, częsty uczestnik nabożeństw w kościele Świętego Dominika. To on „przygląda się” barowi, podejrzewając, że kwietnie tam nielegalny interes.

Co naprawdę stało się z Richiem Whelanem aka Dawne Czasy?
Dlaczego zamordowano kuzyna Marva?

Dennis Lehane w kryminale „Brudny szmal” przede wszystkim zaskakuje czytelnika. Nastrój powieści jest bardzo spokojny, stosowany. Nawet opisy aktów przemocy pozbawione są nadmiernej ekspresji. Czasami jest to nawet nużące. Autor przede wszystkim zaskakuje czytelnika zakończeniem powieści. Raczej nikt nie spodziewa się takiego rozwiązania.
„Życia nie da się kontrolować” jest to ostanie zadanie kryminału i równocześnie trafne podsumowanie całego utworu.

Serdecznie polecam powieść Dennisa Lehane'a, pt. „Brudny szmal” czytelnikom, którzy lubią książki o nietypowym zakończeniu. To niedługi kryminał, przy którym można przyjemnie spędzić zimowy wieczór.Tilia, 17 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz