tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 17 kwietnia 2015

"Damą być" - Zofia Stanecka - recenzja

Damą być. Jak ubrać się i zachować w różnych sytuacjach - Stanecka ZofiaZofia Stanecka jest znaną autorką książek dla dzieci, kojarzona głównie z serią utworów o Basi. W 2015 roku nakładem Wydawnictwa Egmont ukazała się książka pt. „Damą być. Jak ubierać się i zachowywać w różnych sytuacjach”. Jest to swojego rodzaju podręcznik savoir vivre’u dla najmłodszych.

Julka chce zostać damą. Stara się zachowywać i ubierać jak prawdziwa dama, jednak jest to dość trudne zwłaszcza jak się ma młodszą siostrę, Polę, która chce zostać tygrysem. Dziewczynki spędzają ze sobą dużo czasu, razem chodzą na urodziny, do teatru, wypoczywają na plaży czy w górach. Julka za każdym razem zastanawia się na tym, jak powinna zachowywać się prawdziwa dama i czy jej zachowanie jest właściwe dla damy.

Książka Zofii Staneckiej pt. „Damą być. Jak ubierać się i zachowywać w różnych sytuacjach” to dobrze i przystępnie napisany utwór dla dziewczynek w wieku przedszkolnym. Autorka poprzez krótkie historyjki przybliża podstawowe zasady dobrego wychowania m. in.:

„Dama nie paćka się tortem. Chyba, że przypadkiem…”
„Dama umie się znaleźć w każdym towarzystwie i z każdym się dogada.”
„Dama nie obraża się i nie sięga pierwsza po ciastka.”
„Dama szanuje przyrodę. Nie depcze, nie niszczy i nie zrywa roślin. Nie zakłóca ciszy. Dama nie siusia na środku ścieżki. Nawet kiedy idzie na stronę, nie zwraca na siebie uwagi. Dama wspina się tylko tam gdzie jest to dozwolone.”

Warto zwrócić, również uwagę na kolorowe ilustracje w wykonaniu Matry Ruszkowskiej. Wzbogacają one treść książki, choć uważam, że mogłoby ich być więcej przy tekstach opowiadań.

„Damą być. Jak ubierać się i zachowywać w różnych sytuacjach” to idealna pozycja dla małych dziewczynek, które chcą zobaczyć i nauczyć się poprawnych zachowań w różnych sytuacjach.Tilia, 17 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Egmont.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz