tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 8 maja 2015

"Kobiety niepokorne" – Cristina Morató - recenzja


Okładka książki Kobiety niepokorne    Ich nazwiska są znane na całym świecie. Na łamach czasopism pojawiały się niezliczoną ilość razy. Odcisnęły widoczny ślad w historii mody, sztuki a nawet polityki. Czasem wydawały się okrutne oraz rozkapryszone. Ale to wszystko była maska – naprawdę były samotne i często ze złamanym sercem. Te doskonałe dla publiczności, bogate, atrakcyjne kobiety to Maria Callas, Coco Chanel, Wallis Simpson, Eva Perón, Barbara Hutton, Audrey Hepburn oraz Jacqueline Kennedy. W książce Kobiety niepokorne zostają przedstawione takie jakie były naprawdę.

   Maria Callas, śpiewaczka operowa, urodzona w Stanach Zjednoczonych, ale przez całe życie czująca się bardziej Greczynką niż Amerykanką. Nie miała łatwego dzieciństwa, jej matka przerzuciła na nią swoje niespełnione marzenia i na ich spełnianie  Maria była zmuszona porzucić beztroskie dzieciństwo. Wraz z pierwszymi sukcesami z zakompleksionej nastolatki zmieniła się diwę operową. Niestety sukcesy zawodowe nie szły w parze ze szczęśliwym życiem miłosnym.

    Nawet jeśli ktoś w ogóle nie interesuje się modą, to nazwisko Coco Chanel musiał słyszeć co najmniej raz w życiu. Ta drobna kobieta o ciętym języku uwolniła kobiety na początku XX wieku z niewygodnych sukien i wprowadziła na rynek przepiękne, minimalistyczne kreacje, w których kobiety gustują do dziś. Jednakże na swój sukces pracowała długo i ciężko, chcąc odegrać się na ludziach, którzy nią gardzili.

   Jaka była kobieta dla której król Edward VIII postanowił ustąpić z tronu? Wallis Simpson to Amerykanka, która nie bała się zwracać do osób na wyższych stanowiskach bardziej wyniośle niż powinna. Rozmiłowana w luksusie, bogatych strojach i wielkich rezydencjach nie była przyjęta do rodziny królewskiej, jednakże pochowano ją w królewskim grobowcu. Jak udało jej się tego dokonać?

    Eva Perón była Argentynką pochodzącą z ubogiej rodziny. Przez całe swoje dzieciństwo stykała się z podziałem ,,na bogatych i biednych”. Nie zważając na przeciwności postanowiła zostać aktorką. Los jednak chciał inaczej. Została żoną generała Perona, który później został prezydentem. Szczęśliwa u jego boku realizowała się jako ,,dobrodziejka ubogich’’. Niestety nie udało jej się wygrać z chorobą i zmarła w wieku zaledwie 33 lat. Jednakże, dziś jej postać postrzegana jest niczym bohaterka narodowa.

   Pieniądze szczęścia nie dają. Przykładem na to stwierdzenie jest smutne życie Barbary Hutton, która od dzieciństwa wychowywała się w przytłaczającym bogactwie. Przez ogromny majątek (w wieku 14 lat jej majątek opiewał na sumę ponad dwudziestu sześciu milionów dolarów) nie mogła znaleźć ludzi, którym zależało by na niej, a nie na zyskach materialnych. Próbując odnaleźć się w trudnej dla niej rzeczywistości popadała w coraz większą depresję.

  Audrey Hepburn to aktorka najbardziej znana z filmów: Śniadanie u Tiffany’ego, Sabrina i Rzymskie wakacje. Ta drobna kobieta stała się ikoną stylu dzięki wytwornym kreacjom od Givenchy’ego. Mało kto zdaje sobie sprawę, że aktorka bezpośrednio została dotknięta horrorem II wojny światowej, a w późniejszym wieku wielokrotnie poroniła. Musiała pokonać wiele przeszkód, by zostać do dziś rozpoznawaną Księżniczką Hollywood.

   Żoną wybitnego polityka, później prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna Kennedy’ego była Jacqueline Bouvier - po zawarciu małżeństwa przyjęła nazwisko męża. Odebrała staranne i dość surowe wychowanie, które przyniosło jej światowy podziw. Jednakże, dla Jackie ważniejsza niż sława była rodzina. Niestety nie mogła cieszyć się takim życiem, gdyż całkowicie utraciła prywatność. Jaka była naprawdę żona prezydenta, gdy kamery nie były na nią zwrócone?

   Po przeczytaniu każdej z tych historii byłam pod niesamowitym wrażeniem ich bohaterek. Choć według samych siebie uważały się często za słabe, to walczyły o swoje marzenia i miłość. Dobór postaci jest bardzo różnorodny - od projektantki mody, przez diwę operową po panią polityk. Ta różnorodność to zdecydowany plus, gdyż na pewno książka trafi do szerszego grona odbiorców. Sposób w jaki autorka ukazała tragizm życia tych kobiet jest po prostu świetnie napisaną, skróconą (niestety!) historią ich losu. Przez to bohaterki stają się bliższe i czytelnik ma okazję, w sposób bardzo emocjonalny, przeżyć niesamowite chwile. Nawet jeśli ktoś już zna życiorys danej postaci, to lekkie pióro pisarki zdecydowanie doda nam pewnych informacji. Ja osobiście niezbyt kojarzyłam niektóre z tych kobiet, lecz teraz po lekturze Kobiet niepokornych postanowiłam dowiedzieć się o poszczególnych osobach więcej. Żywy obraz kobiet oraz brak ,,owijania w bawełnę” sprawiają, że książkę czyta się z prędkością światła. Kobiety niepokorne polecam wszystkim kobietom niezależnie od wieku, gdyż są to bardzo wzruszające historie, w których każdy odnajdzie cząstkę samego siebie.

   Autorką Kobiet niepokornych jest Cristina Morató. Studiowała dziennikarstwo i fotografię, od młodych lat podróżowała po świecie jako reporterka. Podróżowanie łączyła z pracą w telewizji i radiu. Pragnienie wydobycia z zapomnienia postaci wielkich kobiet zaowocowało publikacją kilku książek, życzliwie przyjętych przez krytykę i czytelników, które przetłumaczono na wiele języków: Viajerasintrépidas y aventureras, Las Reinas de África, Las Damas de Oriente, Cautiva en Arabia. Autorka jest jednym z założycieli, a obecnie wiceprzewodniczącą Hiszpańskiego Towarzystwa Geograficznego oraz członkiem Royal Geographic Society w Londynie.


Nikki, 16 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Świat Książki. 

1 komentarz:

  1. Świetna recenzja, zainteresowała mnie każda z tych postaci, sama chętnie przeczytalabym tą książkę ;) Ja dopiero zaczynam moją przygodę z recenzjami,jeżeli miałabyś ochotę zapraszam na mojego bloga ;) http://maniaczkaczytania.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń