tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 7 maja 2015

"Ja i oni. Pół żartem, pół serio" - Jolanta Kwiatkowska - recenzja

Okładka książki Ja i oni. Pół żartem, pół serioGłówną bohaterkę, Krystynę, poznajemy w nieciekawym momencie życia. Kiedy to przez przypadek usłyszała rozmowę współpracowników na temat wyrzucenia jej z pracy. Podłamana kobieta wraca do domu i we śnie, rozmawia ze swoimi różnorakimi osobowościami, odbywa sąd nad samą sobą i głęboko rozmyśla nad swoim życiem od początku. Dosłownie. Jej rozważania rozpoczynają się od przeanalizowania stylu bycia plemników i komórek jajowych, dochodząc do wniosków, że od samego powstania, wykazują one cechy charakterystyczne dla swojej płci. 

Następnie ku swojemu wielkiemu rozczarowaniu, tuż po urodzeniu nie jest pytana o wybór płci ani imienia i zostaje zapisana jako: płeć żeńska, Krystyna. Wcześnie opuszcza ją ojciec, bo od początku nie chciał jej i namawiał matkę do aborcji, jednocześnie twierdząc, że córka na nic się nie przyda, bo dziewczyny są gorsze i mężczyźni mają w życiu lepiej. Krysia postanawia za wszelką cenę być traktowana na równi z chłopakami, jednocześnie przeżywa swoje "zwyczajne" uczucia dorasta...

Koncepcja książki jest bardzo ciekawa. Kłótnie pomiędzy ludzkimi osobowościami, niesnaski między np. ,, mądrą Krysią'', ,, cielesną Krysią'' i ,,romantyczną Krysią'' dają czytelnikowi okazję do pomyślenia, czy on też posiada wiele swoich "wersji". Niestety muszę przyznać, że te rozmowy są często za długie i zaczynamy się gubić i nudzić. Na szczęście, akcja sama w sobie jest ciekawa, nieustannie coś się dzieje i czyta się bardzo szybko i przyjemnie. 

Polecam!

Sheri, 14 lat

Książkę do recenzji otrzymaliśmy od Księgarni Matras. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz