tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 19 czerwca 2015

"Magisterium. Próba Żelaza" – Holly Black & Cassandra Clare - recenzja

Okładka książki Magisterium I: Próba ŻelazaOGIEŃ CHCE PŁONĄĆ,
WODA CHCE PŁYNĄĆ,
POWIETRZE CHCE SIĘ UNOSIĆ,
ZIEMIA CHCE WIĄZAĆ,
CHAOS CHCE POŻERAĆ.

Callum Hunt ma tylko tatę, bo jego mama zmarła, gdy on był malcem. W ogóle jej nie pamięta i nie rozumie, dlaczego ojciec nie opowiada mu o niej. Call utyka na jedną nogę od zawsze. Nienawidzi swojego kalectwa, ale ma nadzieję, że pomoże mu ono oblać egzamin, zwany Próbą Żelaza. Dla niego jest to obojętne, ale jego tata – Alastair Hunt ma inne zdanie. Nie chce, by jego syn dobrze wypadł, gdyż wtedy zostanie przyjęty do Magisterium, szkoły magii. Cały czas przestrzega Calla przed magami i ich ciemnymi interesami. Jak na posłusznego syna przystało, chłopiec bardzo stara się oblać egzamin, nawet udaje mu się osiągnąć wynik ujemny. Jednakże pomimo tych starań zostaje przyjęty. Już od samego początku wie, że nauka w tej szkole nie skończy się dla niego najlepiej. Do tego cały czas boli go noga, a Magisterium to miejsce przed którym miał, wpajany przez ojca, strach od najmłodszych lat.

    Jak Call poradzi sobie w szkole magii?
    Co takiego kryją w sobie magowie, że ojciec chciał by oblał egzamin?
    Odpowiedzi na te pytania w książce :).
    
Magisterium. Próba Żelaza to inspirowana przygodami Harrego Pottera opowieść o nastoletnim chłopcu, który odkrywa swoje magiczne zdolności. Nawiązanie do bestsellera J. K. Rowling jest o tyle widoczne, gdyż nawet główni bohaterowie to zespół składający się dwóch chłopców oraz dziewczynki. Ich charaktery również odzwierciedlają wszystkim dobrze znaną Hermionę, Rona i oczywiście chłopca z błyskawicą na czole – Harrego. Co ciekawe nawet mentor Calla, Tamary oraz Aarona, to jeden z najpotężniejszych magów, a przy okazji dyrektor szkoły magii. Prawie bym zapomniała o najważniejszym. Dobrzy bohaterowie już są, ale gdzie ukrył się Voldemort? W Próbie Żelaza poznajemy Wroga Śmierci, który kiedyś był uczniem Magisterium, wychowankiem tego samego mistrza co teraz uczy Calla i jego przyjaciół.
    
Po tym opisie można się zniechęcić do tej opowieści. Po co czytać kopię już wcześniej poznanej historii? Odpowiedź na to mam taką – warto. Teraz pewnie Wam zamieszałam, przepraszam. Próba Żelaza to opowieść na motywach Harrego Pottera. Odnajdziemy tu te elementy, które wspomniałam wcześniej. Jest jednak coś co sprawia, że czyta się Próbę Żelaza jako zupełnie inną historię. Są to szczegóły, które czynią tę pozycję ciekawą i interesującą. Przygody bohaterów są zaskakujące, czasami doprowadzają do śmiechu, a chwilami budzą napięcie.
    
Mimo tych podobieństw książka spodobała mi się. Z chęcią sięgnę po drugi tom, gdyż zakończenie było niespodziewane oraz spodziewam się, że w kolejnych częściach autorki odejdą od postaci Harrego, i stworzą niesamowicie ciekawą postać.
    
Książka jest niezbyt opasła – ma zaledwie 350 stron, a czcionka jest duża. Zdecydowanie przyśpiesza to lekturę oraz ułatwia ją najmłodszym czytelnikom. To do nich w szczególności skierowana jest Próba Żelaza. Mogą tu odszukać wspaniałe wzorce przyjaźni i moralnego postępowania.  Myślę, że ta powieść to kolejny krok po przeczytaniu siedmiu części przygód chłopca z błyskawicą. Próba Żelaza jest lżejszą lekturą, prawie tak dobrą jak dzieło J. K. Rowling, polecam ją więc wszystkim nastoletnim fanom magii, czarodziejstwa i niezapomnianych przygód.
    
Holly Black i Cassandra Clare poznały się przed dziesięciu laty podczas pierwszego spotkania autorskiego Holly. Od tamtej pory zdążyły zostać serdecznymi przyjaciółkami, a połączyła je (między innymi) miłość do fantastyki – od rozległych krajobrazów Władcy Pierścieni, przez mroczne opowieści o Batmanie i Gotham, po klasyczne epopeje ze świata magii i miecza oraz Gwiezdne wojny. Postanowiły wspólnie napisać opowieść o bohaterach i złoczyńcach, dobru i złu oraz o przeznaczeniu do wielkości – także tej niechcianej. I tak powstało Magisterium. Holly jest współtwórczynią serii Kroniki Spiderwick i laureatką nagrody Newberry Honor za powieść Doll Bones. Cassandra napisała kilka popularnych serii dla młodzieży, między innymi Dary Anioła oraz Diabelskie Maszyny. Obie mieszkają w zachodnim Massachusetts, dziesięć minut drogi od siebie. Magisterium to ich pierwsza wspólnie napisana seria książek, zaplanowana na pięć tomów.


Nikki, 16  lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Albatros. 

2 komentarze:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo mnie zainteresowałaś tą książką.
  Podobają mi się takie właśnie klimaty fantasy. Na pewno pojawi się to na mojej półce!

  P.S: Mogłabyś do mnie zajrzeć?
  www.ostrykrytyk.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń