tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 25 czerwca 2015

"Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak" - Anna Kamińska - recenzja

Okładka książki Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony KossakAnna Kamińska napisała o Simonie Kossakównej książkę  pt. ,,Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak’’. 

Simona Kossak żyła w latach 1943-2007. Urodziła się w Krakowie, jako czwarta z Kossaków. Miała być chłopcem i kontynuować wielkie dzieła rodziny Kossaków, ale, wbrew oczekiwaniom,  Elżbieta Kossak urodziła dziewczynkę. W domu była traktowana źle, gdyż wiedziano, że nie odziedziczy wielkiego talentu. Simona studiowała na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi w Krakowie, w zakresie zoologii. Na początku słabo jej szło, ale potem obrała sobie za cel mieć dobre wyniki i jej się udało. Po ukończeniu studiów na UJ emigrowała do Białowieży, gdzie ponad 30 lat mieszkała w centrum Puszczy Białowieskiej- w  Dziedzince wraz ze swoim przyjacielem-Lechem Wilczkiem . 

Życie w tym domu było trudne, brak wody, brak prądu, to tylko niektóre problemy, z którym musiała się zmierzyć Simona.  W budynku znajdowały się piękne meble, w które Simona inwestowała. Opiekowała się zwierzętami, mieszkała i spała z nimi. Była osobą skrytą, nie lubiła gości. Zdobyła tytuł profesora, a od 2001 nadawała codzienne audycje w Radiu Białystok. Simona zawsze się leczyła sama i pomagała innym, zmarła w Białymstoku po ciężkiej chorobie nowotworowej.

Książka mi się bardzo podobała, zawierała bardzo przejrzysty opis życia Simony Kossak. Można było poznać rodzinę wielkich artystów od ,,wewnętrznej strony’’.  Dowiedziałem się wielu ciekawostek, czasami bardzo szokujących np. że Kossakowie byli spokrewnieni z Bismarckiem.Przed przeczytaniem książki nie znałem postaci Simony Kossak. Dzięki biografii napisanej przez Annę Kamińską poznałem tę osobę, jej dokonania i uświadomiłem sobie, że warto wierzyć w swoje marzenia i żyć po swojemu , aby nasze życie było proste, ale piękne.

Orwicz, lat 16


Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz